K zdravým zimným pochúťkam patria určite aj jedlé gaštany
Nemecký lekár W. Heupke, jeden zo zakladateľov modernej nemeckej školy výživy, nazval gaštany jedlé malými bochníkmi chleba, ktoré dáva príroda. Gaštany sú jedným z najlepších zdrojov sacharidov, ktorý je porovnateľný iba s obilninami a obilím.
Ich najvyšší podiel tvorí škrob a sacharóza, zatiaľ čo glukóza ani fruktóza sa v nich takmer nevyskytujú. Gaštany obsahujú proteíny, a to prevažne mononenasýtené a polynenasýtené.
Neobsahujú síce vitamín E a majú málo provitamínu A, ale sú pomerne bohaté na vitamín C a vitamíny B1, B2, B6 a niacín. Koncentrácia týchto látok je podobná ako v celozrnnej pšenici (vrátane klíčkov). Vďaka tomu, že obsahujú veľké množstvo draslíka a málo sodíka, majú veľmi dobrý vplyv na ľudí s vysokým krvným tlakom a s kardiovaskulárnymi poruchami. Gaštany ďalej obsahujú veľa železa, horčíka, vápnika, fosforu, zinku, medi a mangánu.
Posilňujú svaly, majú alkalizujúce účinky, sú adstringentné (sťahujúce) a laktogénne (zvyšujú vylučovanie materského mlieka). Poskytujú dojčiacim matkám veľké množstvo živín. Jedlé gaštany by ste mali konzumovať, ak trpíte únavou spôsobenou fyzickou námahou (športovci a ťažko pracujúci) alebo podvýživou. Gaštany dodávajú svalom silu, telu energiu a mysli pocit pohody. Sú dobrým zdrojom kalórií, vitamínov a minerálov potrebných na vývoj svalov a kostí u dospievajúcich.
Jedlé gaštany dodávajú telu energiu, ale veľmi málo tukov a sodíka. Pri hnačkovom ochorení je vhodné gaštanové pyré, ktoré mierne sťahuje a upravuje stolicu. Odporúčajú sa tiež ako potravina pre ľudí, ktorým zlyhávajú obličky, pretože ich alkalizujúci účinok znižuje škodlivé množstvo kyslých látok v krvi.
Za surova sa môžu konzumovať, iba ak sú dostatočne jemné. Vždy sa musia dobre pohrýzť. Varené sa zbavia šupky a varia sa 20 – 30 minút vo vode, do ktorej môžeme pridať aromatické byliny, ako napr. rascu, fenikel alebo tymian. Pečené sa pripravujú v rúre alebo na žeravých uhlíkoch, a to aj so šupkou, ktorú je treba zľahka narezať, aby sa uvoľnil tlak. Pečené gaštany sú veľmi chutné.
Marron glacé
Na jednu dávku potrebujete 1 kg gaštanov, 1 kg cukru, 6 dl vody, 1 vanilkový struk. Najprv zbavíme gaštany šupky. Dajte ich variť na 8 – 10 minút. Pri šúpaní dajte pozor, aby ste jadro gaštana nepoškodili – to je podmienkou úspešnosti celého receptu. Potom je to už jednoduché.
Do hrnca vlejte vodu a cukor. Priveďte za občasného miešania do varu. Varte, kým sa cukor nerozpustí. Opatrne vložte očistené gaštany a pomaly nechajte prechádzať varom 10 minút. Zložte z platne a pridajte vanilkový struk. Nechajte stáť v chlade 12 hodín.
Po tomto čase položte hrniec opäť na platňu a nechajte prevrieť 1 minútu. Opäť odstavte a nechajte stáť tentoraz 24 hodín. Opakujte niekoľkokrát, kým gaštany absorbujú sirup (asi 3 - 4-krát). Potom vyložte plech na pečenie papierom a jednotlivé gaštany naň poukladajte. Predhrejte rúru na 60 °C. Nechajte sušiť s pootvorenými dvierkami 2 hodiny.
Foto: Shutterstock