Košickí a budapeštianski vedci vyvinuli systém na sledovanie kvality vôd v riekach a jazerách
Monitorovať kvalitu vody riek, jazier a iných vodných plôch bude jednoduchšie. Vedci z Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) spolu s maďarskými kolegami zo spoločnosti BME-Infokom v Budapešti vyvinuli jedinečný systém na meranie a hodnotenie kvality vody.
Bezdrôtová senzorová sieť, okrem iného, dokáže včas upozorniť, ak sa vo vode objavia chemikálie, alebo ak dochádza k premnoženiu niektorých rastlín alebo organizmov.
Upozornenie prichádza jednoduchým spôsobom – vo forme sms správy alebo e-mailu.
Systém merania a varovania v súčasnosti testujú na rieke Ipeľ. V rieke umiestnili bóje, v ktorých sú sondy so snímačmi.
ZLÉ SIGNÁLY
Podľa slov Dušana Kocura, profesora na Fakulte elektrotechniky a informatiky (FEI) TUKE, senzory snímajú údaje o veličinách, ako sú teplota, vodivosť, množstvo rozpusteného kyslíka vo vode či pH faktor.
„Neštandarné hodnoty týchto veličín sú reakciou buď na umelý zásah, alebo môžu naznačovať nežiaduce prebiehajúce biologické procesy,“ vysvetľoval profesor.
Množstvo rozpusteného kyslíka vo vode môže vypovedať o premnožení vybraných organizmov a jeho pokles pod stanovenú hodnotu môže viesť k zániku života vo vode.
„PH faktor zas indikuje, že do vody sa dostala nejaká škodlivá chemikália. No keď sa do vody dostane chemikália, ktorá zreaguje s vodou, prejaví sa to aj na zmenách teploty vody,“ uviedol D. Kocur.
Na vývoji senzorovej siete pracoval výskumný tím od roku 2013. Realizácia projektu stála takmer 400-tisíc eur. Peniaze získali vedci z eurofondov, z vládnej podpory, ako aj z vlastných zdrojov.
JEDINÁ STANICA
Predtým, než sa vedci pustili do práce, konzultovali svoj projekt s inštitúciami, ktoré na Slovensku takéto merania robia.
Po konzultáciách so Slovenským hydrometeorologickým ústavom, ako aj s Výskumným ústavom vodného hospodárstva, zistili, že na Slovensku existovala len jedna meracia stanica, ktorá bola na rieke Uh v Pinkovciach na slovensko-ukrajinskom pohraničí.
„Bola nainštalovaná pre monitorovanie znečistenia ropnými látkami. Je to však úplne iný systém, než sme vyvinuli my,“ vysvetľoval profesor. Na ostatných riekach a vodných plochách sa vykonávajú merania spravidla niekoľkokrát ročne.
BEZ ZÁSAHU ČLOVEKA
Na rozdiel od doterajšej praxe nový systém monitoruje vlastnosti vody priebežne a je vyvinutý tak, aby pracoval bez ľudského zásahu aj niekoľko mesiacov. Energiu na prevádzku čerpá zo slnečného žiarenia.
Novinka by mohla byť podľa vedcov využitá napríklad na pohraničných riekach. „Každý štát si stráži kvalitu vody, ktorá k nemu priteká a ktorá odteká. Keď niekde vznikne znečistenie, tak každý štát tvrdí, že môže za to ten druhý. Preto je zvykom robiť merania práve na pohraničných riekach,“ vysvetľoval D. Kocur.
Aplikovať by sa dala aj na oblasti s potenciálnym zdrojom znečistenia, v blízkosti objektov priemyselnej a poľnohospodárskej výroby. Senzory môžu pomôcť aj pri monitorovaní stavu vody v riečnom a rybnom hospodárstve. „Kritické miesta by mali vytypovať osoby poverené takýmito činnosťami a ak ide o súkromné vodné hospodárstvo, majiteľ,“ dodal spoluautor originálneho systému D. Kocur.