Monika Golková: Jedlom sa dá bojovať proti starnutiu
Dĺžka života ľudí stúpa. Nejde však len o počet rokov, ktorých sa dožijeme, ale aj o to, ako sa cítime a vyzeráme. Aj tomu sa venuje anti-aging medicína. Prinášame vám rozhovor s MUDr. Monikou Golkovou, odborníčkou na medicínu proti starnutiu.
Monika Golková do našich končín priniesla pojem anti-aging. Je zakladateľkou 1. súkromnej anti-aging kliniky v Čechách a prezidentkou Asociácie medicíny proti starnutiu na Slovensku a v Čechách. Rozprávali sme sa s ňou o tom, čomu sa anti-aging filozofia venuje, čo jesť a nejesť, aby sme spomalili starnutie, ale aj o tom, prečo žijú ženy dlhšie ako muži.
Dlhé roky sa intenzívne venujete téme anti-agingu. Viete nám priblížiť, čo sa pod týmto pojmom vlastne ukrýva?
Anti-aging medicína, teda medicína proti starnutiu, je nová, komplexná medicínska špecializácia. Usiluje sa o to, aby sme sa dožili čo najvyššieho veku v čo najlepšom možnom zdravotnom stave. Jej cieľom je, aby sme boli psychicky aj fyzicky fit, spomalili proces starnutia a zároveň sa vyhli rôznym civilizačným chorobám, ako cukrovka, vysoký krvný tlak, mŕtvica či infarkt.
Liek na zastavenie staroby zatiaľ nebol vynájdený. Môžeme vďaka anti-aging medicíne aspoň dlhšie žiť?
Dĺžka života ľudí sa všeobecne predlžuje. V súčasnosti sa muži dožívajú v priemere 78 a ženy 82 rokov. Máme možnosti lepšej liečby aj lepšej výživy. Deti, ktoré sa dnes rodia alebo majú 4 či 5 rokov, majú šancu dožívať sa aj stovky.
Kto z vašich klientov má väčšiu snahu nezostarnúť – muži alebo ženy?
Všeobecne vieme, že ženy žijú dlhšie. Priemerne asi o 4 roky. Aj v štatistikách dlhovekých ľudí bolo viac žien. Dôvodov je niekoľko. Ženy majú lepšiu genetickú aj hormonálnu výbavu k tomu, dožiť sa vyššieho veku. Viac sa o seba starajú, skôr dodržiavajú zásady zdravého životného štýlu. Muži viac riskujú a nedbajú až tak o svoje zdravie. Veľkú úlohu zohráva aj genetika. Muži sú považovaní za bojovníkov a ochrancov. Podobne je to aj u mojich klientov.
Spomeniete si na nejaký zaujímavý príbeh niektorého z vašich pacientov?
Bolo ich množstvo. Spomínam si na asi 60-ročného pacienta, ktorý ku nám prišiel s tým, že nedokázal takmer vôbec spať. Spal možno 30 minút denne. Zdravý človek to nedokáže pochopiť. Časom to už na ňom bolo vidieť. V našej klinike sme mu doplnili mozgové látky, teda neurotransmitery, ako aj hormón spánku – melatonín. S vyrovnaním hormónov sa vyrovnal aj jeho vnútorný stres. Tým sa dal aj on dohromady.
Tiež si spomínam na pacientku, ktorá už niekoľko rokov nedokázala schudnúť. Držala diéty, hladovky, cvičila, navštívila obezitológa. Všetko neúspešne. Takmer rok tiež dodržiavala herbalife. Pila špeciálne kokteily a jedla iba jedno jedlo denne. Ani po tomto roku sa jej nepodarilo schudnúť. Bola z toho skutočne nešťastná, až prišla za nami. V našom centre sa venujeme aj testovaniu potravinových intolerancií. Vďaka tomu sme zistili, že pacientka má veľmi silnú intoleranciu na sóju. Počas celého roka, keď dodržiavala zásady herbalifu, konzumovala vo veľkom množstve práve sóju. A predtým takisto. Sója sa často pridáva aj do pečiva či do salám. Pacientke sme pripravili špeciálny stravovací plán, ktorý, samozrejme, neobsahoval žiadnu sóju. V krátkom čase sa jej podarilo schudnúť do vysnívanej podoby. Dnes je štíhla a krásna.
Ktoré potraviny negatívne vplývajú na proces starnutia?
Najväčšími zabijákmi z pohľadu anti-agingu sú biela múka a biely cukor. Pri pravidelnej konzumácii spôsobujú v tele najväčšie množstvo zápalov. Zápaly majú na svedomí rýchlejší proces starnutia. Každý, kto čo i len trochu obmedzí bielu múku a biely cukor, urobí dobre.
Existujú aj potraviny, ktoré sú naopak prínosné?
Samozrejme. Dôležité je, aby mal človek vyvážený príjem bielkovín, vitamínov, minerálov a antioxidantov. Dajú sa tiež vyzdvihnúť niektoré konkrétne potraviny. Ak chcete mať krásnu a mladistvú pleť, zaraďte do svojho jedálnička 2 – až 3-krát týždenne lososa. Obsahuje dimetyl aminoethanol, čo je látka prospešná pre pleť. Cherry paradajky s troškou olivového oleja obsahujú množstvo likopénu a antioxidantov. Tiež pozitívne vplývajú na pleť a celkovo ochraňujú telo. Medzi super potraviny by som zaradila aj kvalitnú horkú čokoládu.
Mali by sme sa v zimnom období stravovať inak než počas zvyšku roka?
V podstate áno. Človek má nastavený istý biorytmus. Počas rôznych ročných období potrebujeme aj čiastočne odlišné živiny. Počas zimy potrebujeme teplejšie jedlá, ktoré nás zohrejú. Naše telo si žiada o čosi viac tuku. Aj recepty našich babičiek majú niečo do seba. Ak to trochu odľahčím, človek by mal brať ohľad na prostredie, v ktorom sa nachádza, a podľa toho sa aj stravovať.
Vydali ste aj knihu anti-aging receptov. Na čom sú tieto recepty založené?
Celá kniha vznikla v rámci televíznej relácie Sama doma, ktorú vysielala Česká televízia. Pri písaní receptov sme z jedla vylúčili lepok aj mliečnu bielkovinu. Tieto zložky totiž často spôsobujú potravinovú neznášanlivosť. Cieľom bolo ukázať, že sa dá zdravo a chutne variť aj bez týchto prímesí. Ak totiž napríklad v našej klinike zistíme, že niekto má problém s gluténom, ktorý je súčasťou lepku, zakážeme mu pečivo. Zároveň mu však dávame rôzne možnosti a alternatívy. Človek by sa predsa nemal trápiť. Jedlo nám má prinášať radosť.
Ak sa zaujímate o anti-aging, nemusíme vám MUDr. Moniku Golkovú vôbec predstavovať. Okrem to o, že je primárkou A2C ANTI-AGING CLINIC, je tiež členkou rôznych svetových inštitúcií v tom o odbore a koordinátorkou vedeckých Anti-aging kongresov. Pri všetkých týchto povinnostiach ydala dve knižné publikácie a tiež pravidelne informuje verejnosť o novinkách zo sveta anti- gingu aj prostredníctvom televízie. Na klinike poradí nielen ženám, ako sa postarať o to, abyna nich roky nezanechali žiadne stopy a mohli tak „omladnúť“ nielen na prvý pohľad. Veď dôležité je to, aby ste sa mlado cítili. Nezabúdajte preto na to, že čas nemôžete spomaliť, ale starnutie áno. Viac sa dozviete na www.a2c.cz.
Jana Karaffová
Foto: archív MG