Nadváhou či obezitou trpí dvadsať percent detí
Každý piaty Slovák má nadváhu alebo je obézny. Bohužiaľ, nechýbajú medzi nimi ani deti. Verte tomu, že dieťa z obezity len tak nevyrastie. Radšej rýchlo zakročte.
Otázkou obezity sa zaoberá vari každý detský lekár. Keďže sme chceli vedieť viac, o podrobnosti sme požiadali detskú lekárku Libušu Slávkovú z polikliniky na Sídlisku Ťahanovce.
„Výskyt nadváhy a obe- zity u detí neustále rastie, takmer 20 percent detí má nadváhu alebo je obéznych. Obezita úzko súvisí so zlým životným štýlom, hlavne nedostatkom pohybu. Pohyb je pre mnohé deti nežiaduca záťaž, ich fyzická kondícia je veľmi slabá, naproti tomu príjem kalórií vysoko prekračuje potrebu organizmu. Obe- zita má nepochybne familiárny výskyt. Dedičná vloha má však menší vplyv ako zlý životný štýl.“
Ako sme sa od pani doktorky dozvedeli, pri vysokom kalorickom príjme sa množia tukové bunky – adipocyty, ich zvýšený počet vytvára predpoklady na obezitu. „Prvou fázou množenia tukových buniek je prvý rok života a druhou puberta. Najmä obezita v puberte vytvára predpoklady na pretrvávanie obezity v dospelosti. Ak však dieťa v puberte športuje a udrží príjem kalórií ‘na uzde’, z obezity ‘vyrastie’.“
Obezita je rizikovým faktorom pre mnohé ochorenia, preto nemôžeme obézne dieťa považovať za zdravé. Najzávažnejšími následkami obezity sú srdcovo-cievne ochorenia a diabetes mellitus 2. typu či skrátenie priemernej dĺžky života.
„U obéznych detí stúpa hladina ‘zlého’ choleste rolu a triacylglycerolov v krvi, zvýšený tlak krvi je asi trikrát častejší. Je porušená glukózová tolerancia na základe inzulínovej rezistencie, čo vedie k rozvoju cukrovky 2. typu. Jej výskyt sa presúva do stále nižších vekových kategórií. S cukrovkou potom priamo súvisí ochorenie obličiek následkom cievnych zmien,“ hovorí pani doktorka.
V dôsledku obezity a nízkej fyzickej aktivity dochádza k zníženiu tvorby kostnej hmoty hlavne u dospievajúcej mládeže s následným rizikom osteoporózy a kĺbnych zmien vo vyššom veku.
„V dospelom veku zvyšuje obezita riziko nádorového ochorenia, môže byť príčinou neplodnosti. Obezita v detskom veku je aj psychosociálny problém. Obézne dieťa je nemotorné, nedokáže sa vyrovnať neobéznym vrstovníkom pri hrách a športových činnostiach. Dôsledkom býva pocit menejcennosti, ktorý často pretrváva celý život. Obezita môže byť aj základom pre neskorší vznik anorexie a bulímie,“ dodala na záver dr. Slávková.
Foto: Shutterstock