Nahliadli sme do kuchyne Dobrožrútov – Zvalovcov
Vyrastali v tej istej dedinke pri Prievidzi a poznajú sa tak dlho, že spoločný život, svadba a nádherná malá Zoe je tou zákonitou sladkou čerešničkou na torte ich vzťahu. Na zdravej torte, pretože jesť zdravo a dobre je pre Dadu a Matúša rovnako prirodzené ako dýchanie.
Voľakedy si však Matúš v jedle nevyberal a zjedol všetko, čo nezjedlo jeho. Dadka už bola opatrnejšia, najmä vzhľadom na svoju celiakiu a problémy, ktoré sa s ňou spájali. A tak hľadala, zisťovala, študovala a experimentovala, kvôli bezlepkovým po- travinám navštevovala bio obchody, a to všetko preto, aby našla pre svoje telo tie najvhodnejšie potraviny. A Matúš do toho napokon „vhupol“ spolu s ňou. Postupne obaja vylúčili mäso, mliečne produkty, okúsili vegetariánsku stravu, vegánstvo a dokonca vitariánstvo, no všade pre nich existovalo nejaké „ale“. „Niekde bolo čohosi priveľa, inde nám dačo chýbalo,“ vraví Dada, „preto sme si z každého vzali to, čo nám vyhovuje najviac – a tak vzniklo dobrožrútstvo.“
Kto hľadá, ten nájde
„Ľudia mnohokrát hľadajú dôvody, ako sa to nedá, ale je to o prioritách”, vraví Dada na margo dostupnosti „iných“ potravín. Momentálne objednávajú ovocie a zeleninu v debničkách od lokálnych farmárov, čo šetrí čas – múky a strukoviny sa dajú nakúpiť na internete, jednoducho kto chce a kto hľadá, ten nájde.
Používame zdravé alternatívy
Po dvoch rokoch „dobrožrútstva“ už Dada a Matúš vedia zhodnotiť, aké benefity im takéto stravovanie prináša: „Najľahšie bolo prestať jesť mäso, ťažké to bolo s mliečnymi produktmi a úplne najnáročnejšie je zbaviť sa cukru. Ten dnes nepoužívame vôbec, namiesto neho sme za zdravé alternatívy, ako napr. datľový a kokosový cukor alebo med. A ako sa po tých dvoch rokoch cítime? Jednoznačne zdravšie, máme veľa energie a okrem toho, že sa Dadke výrazne zlepšila pleť, cítime to aj na našom trávení.“
Ako od maminky, ale zdravšie
Dobrožrúti mali na svoje zdravé koláčiky vždy veľmi dobré ohlasy, našli si svojich fanúšikov nielen medzi blízkymi priateľmi, ale aj na Facebooku. Vyučený kuchár Matúš a mama na materskej Dadka sa teda rozhodli piecť „koláče ako od maminky, ale v zdravšej verzii“ aj pre iných. Dodávajú ich do vybraných kaviarní, do bioobchodov, ale dajú sa objednať aj priamo u nich. Jednoducho, títo dvaja chcú ukázať, že môžeme variť a piecť poctivo a zdravo.
Vyskúšajte recept od Dobrožrútov na zeleninové „kombo“:
Zelerový „steak“ so pšenovo-cviklovým šalátom
Potrebujeme na „steak“:
- 1 stredne veľký zeler
- slnečnicový a olivový olej (1 – 2 dcl)
- 2 PL sójovej omáčky (shovu alebo tamari)
- šťavu z 1/2 citróna • 1 ČL mletej údenej papriky
- 1 ČL mletého koriandra
- 1 PL kokosového cukru alebo datľového sirupu
- kokosový olej na vyprážanie
Potrebujeme na šalát:
- 150 g pšena
- 1 väčšiu cviklu
- 1 mrkvu, hrsť špenátu
- olivový olej, umeocot (sladkokyslý ocot, vyrobený zo sliviek ume)
Postup:
Zeler ošúpeme a nakrájame na približne 2 cm plátky. Dáme do hrnca s vodou, osolíme a krátko povaríme, nie celkom domäkka. V miske zatiaľ zmiešame ostatné ingrediencie a vytvoríme z nich marinádu, v ktorej obvarený zeler marinujeme niekoľko hodín. Zeler potom sprudka a krátko opečieme z oboch strán na panvici na kokosovom oleji (zvyšnú marinádu môžeme použiť ako omáčku). Pšeno uvaríme vo vode podľa návodu na obale. Cviklu aj mrkvu ošúpeme a nastrúhame do misky, zmiešame s uvareným pšenom. Pridáme špenátové listy. Šalát ochutíme olivovým olejom a umeoctom.
Pavla Kubeldová
Foto: Katarína Kincelová, EVITA magazín