Nie je múka ako múka
Hrubá, polohrubá, hladká, hladká T650… Druhov múk je mnoho, pritom všetky vyzerajú takmer úplne rovnako. V čom sa od seba odlišujú tie najznámejšie druhy múk a ako použiť tú správnu?
V skratke o základných druhoch
- Hladká múka
Vyrobená je z letnej potravinárskej pšenice. Obsahuje najnižší podiel lepku. Použite ju najmä pri príprave jemného pečiva a koláčov. Môžete ju použiť aj namiesto škrobu na zahustenie polievok a omáčok. Naopak – neodporúča sa pri príprave kysnutého cesta či pizze.
Použitie: Výroba pečiva, jemných zákuskov, piškót, štrúdlí, báboviek, bublanín, palaciniek či vianočky
- Polohrubá múka
Vyrába sa takisto z letnej potravinárskej pšenice – z častí, ktoré vznikajú pri mletí hrubej múky. Má najvyšší obsah lepku. Hodí sa na prípravu kysnutých koláčov či pizze.
Použitie: Kypré múčniky rôzneho druhu, cestoviny, knedle, pizza
- Hrubá múka
V našej kuchyni nemá až také bohaté uplatnenie, ako hladká či polohrubá. Pre svoju krupicovú konzistenciu je ideálna na prípravu hutných, ťažších ciest. Zvykne sa kombinovať s inými typmi múk. Čistú ju môžete použiť pri príprave cestovín, v kombinácii s hladkou múkou na výrobu chleba, v kombinácii s polohrubou múkou na prípravu buchiet, halušiek alebo rezancov do polievky.
Použitie: Cestoviny, halušky, rezance do polievok
Čím viac T-čka, tým zdravšia múka
T650, T450, T812… Čo tieto značky na obaloch niektorých múk znamenajú? Označujú obsah minerálnych látok v 100 g múčnej sušiny. Vysoké číslo znamená využitie väčšej časti pšeničného zrna.
V preklade: Čím je číslo vyššie, tým viac minerálnych látok sa v múke ukrýva.
V praxi to znamená: Čím je na obale múky pri T-čku vyššie číslo, tým je múka zdravšia. Obsahuje viac minerálnych látok, bielkovín, tukov aj vlákniny a jeho výživová hodnota je vyššia. Výrobok z takejto múky je teda zdravší. Na druhej strane však ťažšie kysne, pretože obsahuje menej lepku.
Biela nezdravá – celozrnná zdravá?
Aj biela aj celozrnná múka vzniká rovnakým spôsobom – mletím zŕn. Hlavný rozdiel však je v spôsobe tohto mletia. Pri bielej múke sa melie vnútorná časť zŕn a tie sú zbavované otrúb. To múku značne ochudobňuje o vlákninu a minerálne látky.
Celozrnná múka sa melie o čosi zložitejšie – mechanickým spôsobom na mlynských kameňoch. Aj preto je jej cena vyššia. Obsahuje množstvo minerálnych látok (magnézium, zinok, železo, vlákninu). Takáto múka zasýti skôr a na dlhší čas. Stačí teda zjesť menej a zostanete dlhšie sýti. Používa sa najmä na výrobu chleba, pečiva či cestovín.
Jana Karaffová
Foto: Shutterstock