Paštéta z obchodu: Povolený prehrešok, ak si viete správne vybrať
V dnešnom porovnávaní sa zameriame na produkty, ktoré vo väčšine prípadov rozhodne nepatria do skupiny racionálnych potravín. Ide o mäsové nátierky alebo paštéty, teda produkty, ktoré patria do kategórie tepelne spracovaných mäsových výrobkov.
Občas môžeme zhrešiť
V našom prípade si z niekoľkých hľadísk porovnáme štyri konzervované mäsové nátierky. Rozhodne nebudeme riešiť to, či sa niektorá z nich priblíži ku kritériám, kladeným na potraviny, ktoré by mali byť súčasťou zdravého a plnohodnotného stravovacieho režimu. Avšak aj potravinami, ktoré nespĺňajú všetky kritériá zdravých potravín, si môžeme občas zľahka spestriť svoj jedálniček.
Čo je to vlastne paštéta?
Paštéta je tepelne spracovaný mäsový výrobok vo forme pasty. Základná mäsová zmes je jemne rozomletá a do nej môžu byť primiešané hrubšie kúsky, ktoré dodávajú ďalší chuťový vnem – napríklad kúsky hľuzoviek, slaniny, húb či orechov.
Tri problémy
A dostávame sa k prvému problému. Základná zmes, používaná na výrobu masových nátierok či paštét, je spravidla tvorená tučnejším druhom mäsa. Inými slovami, paštéty sú väčšinou výdatným zdrojom tukov, respektíve nasýtených mastných kyselín. Problémom č. 2 je v našich končinách rozšírené používanie nekvalitných náhradiek, napríklad hydinových či bravčových koží, mechanicky separovaného mäsa, škrobov, múky či sóje, ktoré celkovo znižujú výživovú hodnotu hotového výrobku a de facto okrádajú zákazníka. A problémom č. 3 je používanie nezvyčajne vysokého množstva prídavných látok, ktoré zachovávajú či zlepšujú chuť, farbu, vôňu, konzistenciu a trvanlivosť výrobku. Z môjho pohľadu by mal byť náš jedálniček tvorený kvalitnými, základnými, nerafinovanými potravinami a nie ich priemyselne spracovanými náhradami. Ale doba je taká, aká je. Chceme lacné potraviny a chceme ich veľa. Chceme, aby mali výraznú chuť a dlho vydržali a nechceme sa zdržovať varením. Práve za toto platíme veľmi často daň v podobe nutrične úplne nehodnotných potravín.
Rovnaký obsah, iný obal
Pri pohľade do tabuľky si určite všimnete úplnu zhodu medzi výrobkami Clever a COOP. Ak si niekto dá tú námahu, zistí, že tie isté údaje nájde aj na výrobku Májka firmy Hamé. Evidentne ide o jeden a ten istý produkt, predávaný v rôznych obchodných sieťach pod privátnymi značkami. Takže rozhodujúcim kritériom pri výbere medzi týmito tromi výrobkami bude ich cena v prepočte na 100 gramov. Márne premýšľam, čo vyzdvihnúť a čo skritizovať. Takže najprv kritika. Základné suroviny nič moc. Pri všetkých štyroch výrobkoch nájdeme v zložení nehodnotnú bravčovú kožu. Avšak výrobok Fresh neobsahuje, na rozdiel od ostatných troch výrobkov, slaninu. Pokiaľ ide o nutričné hodnoty, môžeme porovnať iba tri výrobky, pretože výrobok Fresh deklaruje iba maximálny obsah tuku. Z hľadiska nutričných hodnôt teda môžeme dať na prvé miesto výrobok Mája, a to predovšetkým z dôvodu najnižšieho obsahu celkového množstva tukov aj nasýtených mastných kyselín.
Neslávne prídavky
Avšak prídavok koreniacich zmesí, obsahujúci plne stužený palmový tuk, nie je úplne optimálna, predovšetkým z hľadiska obsahu trans nenasýtených mastných kyselín. Avšak obsah koreniaceho prípravku nepoznáme, takže ani tak nemôžeme podľa etikety objektívne hodnotiť. Možno ešte nižší obsah tukov bude mať aj výrobok Fresh, lebo má najnižší podiel bravčových mäsových súčasti a neobsahuje slaninu. Ale to, čo chýba na mäse, je dotiahnuté múkou a vlákninou. A čo aditíva? Z hľadiska ich obsahu ich najviac nájdeme vo výrobkoch COOP a Clever (celkom 6). Výrobky Mája a Fresh obsahujú zhodne jedno “éčko”, a to stabilizátor E250, ktorý sa súčasťou soliacej zmesi.
Dvaja víťazi
Ak by som to mal všetko podčiarknuť a nájsť jednookého kráľa medzi slepými, potom by to boli asi dva výrobky – Mája a Fresh. Ale je to veľmi zložité, pretože nepoznáme konkrétne receptúry, a tým pádom ani obsahy hlavných surovín, okrem podielu bravčového mäsa. Navyše výrobok Fresh nemá uvedené ani konkrétne nutričné hodnoty. Ak by výrobok Fresh mal vyšší podiel mäsa a pečene, stal by sa jednoznačným víťazom on, pretože obsahuje prirodzené suroviny.
Petr Havlíček
Je jedným z najuznávanejších odborníkov v Českej republike na oblasť zdravej výživy. Po 20-ročnej praxi sa rozhodol pre zriadenie vlastného centra, v ktorom sa snaží ukázať ľuďom, ako odolávať nástrahám konzumného života. Pritom je pre neho dôležité aby ľudia pochopil,že hlavným cieľom nie je iba chudnutie, ale dôkladnejšie poznať svoje telo a jeho možnosti. Jeho častými klientmi sú nielen ľudia s nadváhou, ale aj športovci. Petra Havlíčka máte možnosť okrem iného vidieť v televízii – napríklad v obľúbenej relácii TV Prima s názvom “Jste to co jíte”.
Foto: shutterstock, archív PH