Petr Havlíček: Kvalitné piškóty spoznáte podľa zloženia
Piškóty, tradičná potravina, ktorá sa roky vyrába z vajec, cukru a kvalitnej múky, sú dnes úplne bežnou potravinou v jedálničku tých najmenších detí a často aj nás, dospelých.
Sú populárne aj medzi mnohými športovcami pre svoju rýchlu stráviteľnosť a minimálne nároky na uskladňovanie a manipuláciu pri športe. Známy český výživový poradca Petr Havlíček sa pozrel na zloženie niektorých z nich.
Škandál s Opaviou
Piškót je na dnešnom trhu množstvo a až donedávna asi nikoho nenapadlo riešiť, či sa jednotlivé výrobky medzi sebou nejako líšia. Zámerne uvádzam donedávna. Na jeseň minulého roku rozhýbal stojaté vody piškótového trhu „škandál“ tradičného českého výrobcu Opavia, ktorý presunul svoju výrobu do zahraničia. A ajhľa. Hoci sa výrobca chválil stále rovnakou receptúrou, konzument zaznamenal nielen inú farbu, tvar a chuť, ale aj nutričné hodnoty. Navyše v testoch pražskej Vysokej školy chemicko-technologickej, ktorá porovnala 13 rôznych druhov detských piškót, tieto „tradičné“ „české“ piškóty úplne prepadli, aj keď šlo o bezkonkurenčne najdrahšie výrobky.
Čo je dôležité si všímať?
My sa ale pokúsme pozrieť na detské piškóty trochu inak. A to na základe ich nutričných hodnôt. Pri sladkých pekárenských výrobkoch sa za kľúčové považujú nasledujúce hodnoty: obsah pridaných cukrov, obsah nasýtených tukov, vlákniny a soli. Začnime soľou. Pri všetkých hodnotených vzorkách je obsah soli daný iba jej prirodzeným obsahom v použitých surovinách a môžeme povedať, že tento obsah je úplne v norme (maximálne prípustné množstvo je 0,4 g soli na 100 g výrobku). Horšia situácia už ale je pri vláknine. Až na piškóty Fresh obsahujú všetky ostatné výrobky veľmi nízky obsah vlákniny, ktorý sa pohybuje od 1,5 % do 2,1 %. Takto nízky obsah vlákniny je z nutričného hľadiska úplne nevhodný. V piškótach Fresh sa nachádza 5,3 % vlákniny.
Cukor je najkritickejší
Úplne žalostné však bude hodnotenie z hľadiska obsahu pridaného cukru. Ten by nemal byť vyšší ako 20 gramov v 100 gramoch hotového výrobku. Ako je vidieť z porovnávacej tabuľky, tejto doporúčenej hodnote sa blíži len výrobok Fresh. Pri takmer všetkých ostatných je obsah cukru dvojnásobný oproti zdravotnému a nutričnému odporúčaniu. Ak si porovnáme podiel cukrov na celkovom obsahu sacharidov, zistíme, že u väčšiny výrobkov tvorí cukor polovicu z celkového obsahu sacharidov. Pri dvoch výrobkoch tento podiel atakuje 60 %. Iba pri
výrobku Fresh sa podiel cukru pohybuje ľahko pod hodnotou 43 %. V prípade obsahu nasýtených mastných kyselín je situácia priaznivá pri všetkých hodnotených výrobkoch. Ani pri jednom z nich obsah nepresahuje maximálne odporúčaných 13 % z celkovej energetickej hodnoty výrobku.
Víťazne vyšiel Fresh
Ak teda všetko podtrhneme a sčítame, potom sa jednoznačným víťazom tohto malého nutričného porovnávacieho testu stávajú piškóty Fresh. Predovšetkým vďaka vyššiemu obsahu vlákniny a celkovo nižšiemu podielu cukru. Zaujímavý je aj prídavok nutrične veľmi hodnotnej ovsenej múky a mierne zvýšený obsah bielkovín, oproti ostatným výrobkom. Na druhý koniec by som zaradil piškóty Tastino Lahodná chuť. Z môjho pohľadu ide o prapodivný výrobok, ktorý asi do kategórie detských piškót príliš nepatrí.
Recept na domáce piškóty
Ingrediencie:
80 g hladká múka 2 ks vaječný žĺtok 2 balíčky vanilínový cukor 60 g práškový cukor 3 PL mlieko 1/2 KL kypriaci prášok do pečiva 1 štipka soli štipka mliečnej čokolády
Postup:
Žĺtky vyšľaháme s cukrom, primiešame vanilínový cukor, múku s kypriacim práškom a mlieko. Dôkladne premiešame. Na plech rozložíme papier na pečenie. Cesto dáme do cukrárskeho vrecka (ak nemáme poruke to, môžeme použiť aj mikroténové vrecko, do rohu ktorého urobíme dierku) a robíme malé kolieska. Dáme do vyhriatej rúry a pečieme pri teplote 160 °C, kým nemajú piškóty zlatistý nádych. Po vychladení môžeme zdobiť roztopenou mliečnou čokoládou.
Petr Havlíček
Foto: Archív PH