Plnohodnotná strava celiatikov
Celiakia postihuje 1 % európskej populácie. Väčšina ľudí o svojej precitlivenosti na lepok ani nevie, čo je veľmi nebezpečné. Pozrite sa na to, ktoré príznaky vám môžu naznačovať, že máte tento problém aj vy. Ak o ňom už viete, máme pre vás tipy, ako vyberať potraviny.
Čo je to lepok?
Lepok je bielkovinová zložka obilia. Obsahujú ho obilniny ako pšenica, jačmeň, raž, ovos či špalda. Ak sa tieto suroviny používajú na ďalšie spracovanie a tvoria súčasť potraviny, tieto produkty sú pri bezlepkovej diéte zakázané. Našťastie, náš trh v súčasnosti ponúka bezlepkové potraviny v takom rozsahu, že aj strava celiatika môže byť rôznorodá a najmä plnohodnotná.
Ako sa intolerancia na túto zložku potravy prejavuje?
Medzi prvé príznaky choroby patria zažívacie problémy – hnačky, zápcha alebo ich striedanie. Ďalej sú to neurčité bolesti brucha, vracanie či nadúvanie. Lepok v potrave poškodzuje sliznicu tenkého čreva, čo spôsobuje poruchu trávenia živín z potraviny a tiež neschopnosť využiť ich pre organizmus. Spozorovať môžeme aj vypadávanie vlasov, lámavé vlasy či nechty. Pri celiakii trpí aj naše telo. Pocit bolesti v kostiach, svalová slabosť či kŕče môžu tiež naznačovať že naše telo nespracováva túto zložku potravy. Možností je naozaj veľa, preto počúvajte svoje telo a vyberte sa za odborníkom. Toto ochorenie sa dá veľmi jednoducho diagnostikovať. Vaše cesty by mali viesť za gastroenterológom. Ten pacientovi predpíše špeciálnu bezlepkovú múku, chlieb alebo cestoviny. Tieto potraviny zakúpite v špecializovaných predajniach a bývajú hradené poisťovňami. Ťažšou úlohou je vybrať si spomedzi potravín v bežne dostupných predajných reťazcoch.
Aká je ponuka pre celiatikov?
Súčasný trh ponúka mnoho produktov, ktoré sú vhodné pre ľudí trpiacich týmto ochorením. Takmer každú potravinu nájdete aj v alternatívnej forme – čiže bez lepku. Potrebné je však sledovať označenia a zloženia jednotlivých produktov. Európska únia vydala smernicu označovania potravín vo vzťahu k celiakii. Medzinárodne uznávaným symbolom pre bezlepkové potraviny je obrázok prečiarknutého pšeničného klasu. Označované tiež môžu byť ako „bez lepku“, „gluten free“ alebo „gluten frei“, podľa pôvodu daného produktu.
V širokej ponuke vybraných predajní FRESH nájdete bezlepkové pečivo, múku, cestoviny a ryžu. Ako malé jedlo počas dňa môžete zvoliť kukuričné či ryžové plátky, orechy, ale aj milovníci sladkostí si prídu na svoje – v ponuke sú rôzne sušienky, oblátky či cereálne tyčinky. Medzi bezlepkovými potravinami nájdete aj mäsové výrobky.
Cuketová pizza
Aj celiatik môže mať svoju zdravú verziu tohto rozšíreného a obľúbeného jedla.
Na prípravu potrebujeme:
- 2 stredne veľké cukety
- 200 g nízkotučného syra
- 2 vajcia
- soľ
Na ozdobenie:
- mozarella light
- šunka
- saláma
- paradajky
- paprika
- kečup na potretie
Príprava:
1. Cuketu nastrúhame najemno, posolíme a necháme postáť asi 15 minút, nech pustí šťavu.
2. Potom cuketu dôkladne vyžmýkame od tekutiny, aby ostala čo najsuchšia. Pridáme strúhaný tvrdý syr, vajíčka a dobre premiešame, aby sa všetko spojilo. Môžeme pridať aj trochu sušeného cesnaku.
3. Dáme na plech vyložený papierom na pečenie a vytvarujeme okrúhlu pizzu. Pečieme v rúre vyhriatej na 190°C 10 minút. Vyberieme, potrieme kečupom a obložíme čím chceme. Dáme naspäť do rúry zapiecť ešte na 15 – 20 minút.