Počas kúpeľa sa telo masíruje prúdom vody
Podvodná masáž spolu s perličkovým kúpeľom predstavujú efektívny spôsob liečenia vodou. V rámci nášho seriálu nám o tejto masáži povie viac primárka Kliniky fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie, MUDr. Eliška Takácsová. „Táto procedúra spája účinok tepelného kúpeľa a masáže. Počas kúpeľa sa telo masíruje prúdom teplej vody, v rozmedzí 35 až 37 stupňov Celzia. Podvodná masáž pôsobí pozitívne na uvoľnenie kostrového svalstva a kĺbov,“ hovorí primárka Takácsová.Voda sa používa už odpradávna a pre človeka je prirodzenou súčasťou života. Uhasí smäd, očistí, zohreje i ochladí, uľaví chrbtici a kĺbom, uvoľní svalstvo, pôsobí upokojujúco, ale dokáže aj stimulovať. INTENZÍVNA Ide o intenzívnu celkovú masáž prúdom vody vo vani o teplote 35 až 37 stupňov Celzia a je aplikovaná masérom pomocou trysky v masážnej hadici. „Podvodná masáž napomáha k uvoľneniu svalového napätia, zmierňuje bolesti kĺbov a zlepšuje krvný obeh. Odporúča sa pacientom s pohybovými ochoreniami, pri obmedzení pohyblivosti chrbta a stavov pri úrazoch. Neodporúča sa pri poruchách krvného obehu, akútnych zápaloch či infekciách, horúčkových stavoch a otvorených poraneniach. Doba trvania podvodnej masáže je 15 minút. Potom nasleduje 15 minút odpočinku v zábaloch.“ PRÍSTROJOVÁ Podobným spôsobom sa realizuje aj podvodná prístrojová masáž. „Masáž je prevádzaná lúčmi vody vo vaniach. Tlak vzdušného prúdu pri ústí masážnej trysky je 2 až 4 atmosféry (cca 200 až 400 kPa), vzdialenosť ústia trysky od povrchu tela je 10 až 15 cm, teplota vody je opäť 35 až 37 stupňov Celzia.“ KRÚŽIVÉ POHYBY Hydromasážna vaňa je teda vybavená množstvom trysiek umiestnených po celom jej obvode, smerovaných na časti tela najviac postihnutých napätím, zlým krvným obehom a stuhnutými svalmi. „Pri masáži sa postupuje na končatinách najskôr krúživými pohybmi dostredivo (od nôh ku stehnám, od rúk k ramenám) a potom dostredivo, na bruchu sa postupuje v smere hrubého čreva, na hrudníku a na chrbte sa robia ležaté ´osmičky´. Oblasti srdca, pŕs a genitálií sa vynechávajú. Doba trvania hydromasáže je rovnaká ako pri ručnej podvodnej masáži.“ INDIKÁCIE
- choroby pohyb. systému
- bolesti svalov a šliach
- poruchy pohyblivosti až ochrnutia končatín
- bolestivé ochorenia chrbtice
- svalová únava
- stavy po úrazoch a operáciách
- reumatické a degeneratívne ochorenia kĺbov
- nervové ochorenia (lumboischiadický syndróm, obrny)
- bolesti svalov, atrofie
- chronická zápcha.
KONTRAINDIKÁCIE
- Procedúra nie je vhodná pri krvácavých stavoch, nádoroch kože a podkožia, gravidite, ochoreniach ľadvín, kŕčových žilách, stavoch po zápaloch žíl, herniách v oblasti brucha či pooperačných jazvách a pri srdcovom zlyhaní.
- Neodporúča sa tiež pri akútnych horúčkových ochoreniach, celkovej telesnej slabosti, hnisavých ochoreniach kože, pokročilej arterioskleróze a osteoporóze či pri ochoreniach obličiek.
Foto: shutterstock