Pohyb prináša zdravie a pohodu
Na jar sme vám ponúkli seriály o masážach a saunovaní. Dnes s primárkou Kliniky fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie, MUDr.
Na jar sme vám ponúkli seriály o masážach a saunovaní. Dnes s primárkou Kliniky fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie, MUDr. Eliškou Takácsovou prinášame informácie o cvičeniach.
Rekreačný pohyb môžu vykonávať zdraví ľudia kedykoľvek a kdekoľvek. Pri bolestiach chrbtice či kĺbov je potrebný odborný dozor na rehabilitačných pracoviskách. Vhodnosť cvičenia odporučí lekár. Kým sa nezačali kosiť lúky kosačkami a krovinorezmi, bolo treba na tieto práce riadnych chlapov. Kto chodil pomáhať rodičom na dedinu, vie, že naši otcovia vydržali oveľa viac ako my. Celý život ťažko fyzicky pracovali. Boli na záťaž navyknutí. Často však zomierali doslova zrobení. Dnes sedíme po kanceláriách, ťukáme do počítačov a kto nešportuje, nepohybuje sa, stráca silu a vytrvalosť. Žijeme dlhšie, ale mnohí sa skôr dlhé roky trápia, ako radostne žijú. „Pohybová aktivita má rôzne podoby, ale cieľ je len jeden – byť zdravý. Mať pocit pohody a šťastia. Práca v záhradke, turistika či rôzne druhy rekreačnej športovej činnosti, teda pohyb na čerstvom vzduchu a v prírode, prispievajú okrem zvyšovania telesnej zdatnosti aj k vytváraniu pocitu psychickej pohody, pozitívne pôsobia na stresy aj pri depresiách,“ hovorí primárka Takácsová. „Je len samozrejmé, že k zdravému pohybu a spôsobu života vôbec nepatria cigarety, alkohol a drogy.“ Aký druh aktivity je najvhodnejší? „Treba si zvyknúť na sústavnú a pravidelnú pohybovú aktivitu už od mladosti. Najvhodnejšie druhy rekreačného športovania sú plávanie, cyklistika, rôzne loptové hry a hlavne častá, dlhšia chôdza ako najprirodzenejší ľudský pohyb – teda turistika,“ pokračuje E. Takácsová. „Treba sa snažiť čo najviac chodiť pešo, nepoužívať výťah či pohyblivé schody. K najúčinnejším druhom pohybu patrí chôdza do schodov či do kopca. Nie však u ľudí s chorobami srdca.“ Tiež možno použiť aj niektoré finty – nastúpiť na MHD o zastávku neskôr a zároveň potom vystúpiť o zastávku skôr. „Chodiť do práce pešo, prípadne na bicykli. To je odporúčanie hlavne pre tých, ktorí sa vyhovárajú na nedostatok času. Na pohybovú aktivitu si treba čas nájsť vždy, využívať víkendy. Treba premôcť lenivosť a pohodlie.“ Veľmi vhodná je práca v záhradke, prípadne akákoľvek práca spojená s fyzickou námahou. „Toto všetko sú ideálne prostriedky a spôsoby, ako znížiť napätie a stresy, hladinu cholesterolu a udržať tak organizmus v dobrej kondícii a pohode. K pohybu patrí aj dostatočný oddych a relaxácia, primerane dlhý osviežujúci spánok.“ Môžu cvičiť aj chorí ľudia? Formy pohybu a telesnej aktivity sú rozmanité, každý si môže vybrať a prispôsobiť, čo je najvhodnejšie a najprimeranejšie jeho veku, fyzickému i zdravotnému stavu. „Treba začať pomaly a postupne zvyšovať záťaž. Jej intenzitu aj dĺžku trvania, ako aj prestávky. Vhodné sú cvičenia vo vode či stacionárny bicykel.“ Chronicky chorí ľudia – najmä na srdce a pohybový aparát – by sa mali najskôr poradiť so svojim ošetrujúcim lekárom o vhodnosti druhu pohybovej aktivity. „Telesné aktivity netreba preháňať, treba sa vyvarovať nepravidelnému a namáhavému i nevhodnému cvičeniu,“ dodáva Eliška Takácsová.Čo nám dáva pohyb a telesná aktivita?
- Zlepšuje zdravotný stav priaznivým ovplyvnením všetkých telesných systémov. Zvyšuje sa najmä výkonnosť srdcovocievneho i dýchacieho systému a metabolizmu. Prispieva k rozvoju kostry a svalstva, zlepšuje svalovú silu i ohybnosť kĺbov, ako i koordináciu a pohotovosť. Je prevenciou osteoporózy, čiže rednutia kostí vo vyššom veku, prevenciou pred vysokým krvným tlakom, cukrovkou a inými závažnými chorobami. - Znižuje hladinu cukru, tukov a najmä cholesterolu v krvi, ako jedného z hlavných rizikových faktorov srdcovocievnych chorôb. - Zvyšuje imunitu - obranyschopnosť organizmu - ten je odolnejší voči bežným chorobám alebo choroby prebiehajú miernejšie. Je to cesta k otužovaniu nášho organizmu. - Dáva nám viac životnej energie a elánu. - Zlepšuje nám silu, kondíciu a zvyšuje sebadôveru. - Poskytuje zvýšenú schopnosť telesného a duševného uvoľnenia, zlepšenie spánku - napríklad prechádzka pred spaním je najvhodnejší ´liek´ proti nespavosti. - Zlepšuje schopnosť sústredenia sa a vytrvalosti. - Znižuje napätie a stresy, premáha úzkosť a strach, prináša zábavu, pomáha nadväzovať priateľstvá. - Je to najlepší a zároveň najlacnejší prostriedok proti tučnote. - Fyzická aktivita môže predĺžiť mladosť a oddiali starobu. Udrží človeka sviežeho, ohybného, mobilného i práceschopného až do pokročilého veku.
Foto: Shutterstock