Postrah menom homocysteín
V našich končinách sa stále častejšie hovorí o zvýšenom krvnom tlaku či cholesterole. Pritom toxická aminokyselina homocysteín môže byť pre náš organizmus ešte nebezpečnejšia. Zvýšené hodnoty tejto látky v organizme môžu stáť za mnohými civilizačnými a kardiovaskulárnymi ochoreniami.
Homocysteín v našom tele
V našom tele sa homocysteín vytvára prirodzene štiepením bielkovín. Pod zvýšené hladiny homocysteínu sa podpisujú dve hlavné premenné – nedostatok vitamínu B a nadmerný príjem živočíšnych bielkovín. Zvýšená hladina homocysteínu sa v našom tele môže prejaviť rôzne. Častokrát najmä nepríjemnými bolesťami hlavy, malátnosťou, problémami s trávením, zvýšeným krvným tlakom a podobne. Ak sa týmto nepríjemnostiam chceme vyhnúť, dá sa to dosiahnúť relatívne jednoducho – prechodom na zdravší životný štýl.
Menej živočíšnych bielkovín, viac Béčka
Odborníci sa zhodujú: Hladinu homocysteínu môžeme výrazne znížiť, a to správnym stravovaním. Ak vám lekári zistia zvýšenú hladinu cholesterolu, odporúčia vám kompletne zmeniť svoj jedálniček. Zdá sa však, že pri homocysteíne nemusí byť riešenie až tak náročné. Stačí urobiť dve razantné zmeny vo svojom stravovaní – obmedziť príjem živočíšnych biekovín (mäso, ryby, vajcia, syry, jogurty..) a zásobiť sa dostatočným množstvom vitamínu B.
Doprajte si celozrnné pečivo
Významným nositeľom vitamínu B je celozrnné pečivo. Obsahuje dokonca niekoľko násobne vyššie množstvo vitamínu B ako biele pečivo. Okrem toho má nízky glykemický index, vďaka čomu pomáha uvoľňovať sacharidy v tele postupne a zabraňuje nadmernému kolísaniu cukru v krvi.
Zázrak menom kyselina listová
Najbohatším zdrojom vitamínu B je kyselina listová (vitamín B9). Jej význam si uvedomujú odborníci po celom svete. Hrá dôležitú úlohu v prevencii aterosklerózy, hĺbkovej trombózy, či rakoviny. Môže mať takisto pozitívny vplyv v prevencii proti Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby. Vo svete sa už v súčasnosti využíva proces fortifikácie – umelého obohacovania múky o vitamín B. Tomuto procesu je naklonená aj Svetová zdravotnícka organizácia. Na Slovensku to však zatiaľ nefunguje.
B6, B9 a B12
Ak chceme znížiť výskyt homocysteínu v tele, mali by sme zvýšiť príjem vitamínu B6, B9 a B12. Pomáhajú znormalizovať zvýšenú hladinu homocysteínu v krvi. Najväčšie množstvo vitamínu B nájdeme v kyseline listovej (B9).
Kde vitamíny nájdeme?
B6 – obilné klíčky, špenát, kapusta, avokádo, orechy, vajíčka, hovädzie mäso, droždie. Ideálne v čerstvom stave, kedy tieto suroviny obsahujú najväčšie množstvo vitamínu B6
B12 – najmä mäso, vajíčka a vnútornosti
B9 – listová zelenina, šampiňóny, droždie, mäso a vnútornosti
Jana Katerji
Foto: shutterstock