Prežite leto v zdraví vďaka týmto bylinkám
Lúky sú už v plnom rozkvete a skrývajú v sebe mnohé prekvapenia. Pokiaľ nie ste zástancami liekov, príroda vám ponúka veľké množstvo bylín, ktoré svojimi účinkami pomôžu vyriešiť nejeden problém. Urobte si s nami prechádzku do prírody – neobmedzenej bio-lekárne.
1. Materina dúška – mama premenená na kvietok
Materina dúška je podľa starej povesti mama, ktorá sa premenila na kvietok. Typická je pre ňu nádherná vôňa. Hlavným obdobím na zber sú mesiace júl a august, keď vonia najkrajšie. Nájdeme ju na slnečných miestach, na poliach a lúkach. Kvety materinej dúšky sú fialovočervené až biele. Zberáme jej mladé kvitnúce časti. Blahodarné účinky má najmä na tráviacu a nervovú sústavu, dobrá je aj na nachladnutie či zápal priedušiek. Posilňuje imunitné reakcie a bojuje aj proti črevným parazitom.
2. Mäta prieporná – univerzálna bylina
Mäta pieporná má široké využitie. Používame ju v kuchyni, v kozmetike, v liečiteľstve, v cukrárenstve a dokonca aj v likérnictve.
Z mäty si pripravíte veľmi chutný čaj, ktorý okrem iného dokáže upokojiť morskú chorobu a nevoľnosť. Najvýznamnejšou zložkou mäty je mentol, ktorý chladí a pôsobí tlmivo, preto sa využíva v medicíne. Zberať môžete listy aj vňať, tú však iba pred kvitnutím. Listy zberáme celé leto. Účinná je najmä na trávenie, nafúknuté brucho, žalúdočné kŕče a celkovo na procesy trávenia. Mäta posilňuje organizmus, osvieži dych, ale všetkého veľa škodí, preto ani s mätou to netreba preháňať. Na náš organizmus by v prípade predávkovania mohla mať opačný účinok.
Obľúbené v lete sú aj osviežujúce limonády s čerstvou mätou. Výborne chutia v kombinácii s melónom, uhorkami, limetkami či dokonca malinami.
3. Repík lekársky – na popáleniny aj na choré hlasivky
Repík lekársky je bylinka typická svojimi drobnými, žltými kvietkami. Hlavným obdobím zberu je v podstate celé leto, a to počas jeho kvitnutia. Vňať s kvietkami by sme mali odrezať aspoň tri centimetre nad koreňom. Nájdeme ho vo voľnej prírode, na nepokosených lúkach. Svojimi účinkami pôsobí na obličky a močové cesty. Prečisťuje ich a odvádza nadbytočnú vodu. Repík poznáme najčastejšie vo forme výrazne aromatického čaju, ale používa sa aj vo forme kúpeľa účinného najmä na kožné poranenia a popáleniny. Ak máte choré či presilené hlasivky, najúčinnejší spôsob na ich vyliečenie je kloktanie odvaru z repíka.
4. Kapsička pre ženy
Na prvý pohľad celkom obyčajná burina v sebe skrýva moc zastavovať krvácanie pri silnej menštruácii a upravovať cyklus. Rastlina, ktorá kvitne od jari do jesene, pomáha aj pri úprave vysokého krvného tlaku. Zberáme jej kvitnúcu časť, ale aj ružicu prízemných listov. Neodporúča sa konzumovať ju vo veľkom množstve a dlhodobo. Na silnú menštruáciu sa odporúča piť dve šálky čaju denne asi desať dní pred začatím periódy.
Náš tip: Ak nemáte prístup k čerstvým bylinkám alebo sa vám nechce ich zbierať v prírode, napriek tomu ich chcete kvôli ich zdravotným účinkom využívať, siahnite jednoducho po bylinkových čajoch. Práve čaje z mäty, materinej dúšky či repíka majú blahodárne účinky na váš organizmus.