S mliekom ku zdraviu
Mlieko patrí medzi významné zdroje bielkovín. Okrem toho obsahuje mnoho vitamínov, minerálnych látok a vápnik, ktorý priaznivo pôsobí na naše kosti a zuby. Aj to je jeden z dôvodov, prečo by mlieko a mliečne výrobky mali byť súčasťou vášho každodenného jedálnička.
Nízkotučné, polotučné, plnotučné
Dôležitým faktorom pri mlieku a samotných mliečnych výrobkoch je jeho kvalita. Jednotlivé druhy mliek rozdeľujeme na nízkotučné, polotučné a plnotučné. Rozdiel je citeľný už hneď pri prvom dúšku. Avšak aj napriek rôznym polemikám všetky tieto typy obsahujú výživné látky prospešné pre náš organizmus. ,,Nízkotučné mlieko vzniklo najmä kvôli tomu, že obsahuje menší podiel tuku ako polotučné či plnotučné. V tomto prípade môžeme hovoriť, že jeho konzumácia je vhodná najmä preto, aby sme jednoducho nepriberali. Najvýživnejšie je však čerstvé, nekonzervované a netrvanlivé. V každom prípade je mlieko zdravé najmä kvôli bielkovinám a minerálom, ktoré obsahuje,“ hovorí výživár Rastislav Bobček.
Kvalita je základom
Mlieko a mliečne výrobky by sme mali vyberať podľa obsahu minerálov, vitamínov a kvality pôvodu bielkovín, ktorými boli zvieratá kŕmené. Prihliadať však musíme aj na to, kde žijú. Rozlišujeme mlieko trvanlivé a pasterizované. ,,Mlieko UHT (ultravysoko zahriate mlieko) je známe aj ako trvanlivé. Niektoré živiny sú v tomto mlieku zachované, avšak pri jeho konzumácii môžeme hovoriť skôr o príjme tekutín ako o samotnom výživnom produkte. Naopak čerstvé mlieko je plnohodnotná potravina bohatá na probiotiká. Surové mlieko sa taktiež tepelne ošetruje (pasterizuje). Pasterizácia je teda účinná kvôli tomu, že sa v mlieku zahubia chroboplodné zárodky a baktérie, no zároveň sa zachovajú pôvodné biologické vlastnosti mlieka, prospešné baktérie. Pasterizácia je teda zahriatie mlieka na teplotu asi 71,7°C a slúži ako preventívna ochrana,“ konštatuje Bobček.
Alergikom – BIO mlieko
Zdravý človek sa nemusí obávať, že by mu mlieko ublížilo. Výživár Rastislav Bobček však ľudom alergickým na laktózu odporúča, aby sa zamerali na mlieko z ekologických fariem, upravené bez laktózy. ,,Výrobky označené značkou BIO neobsahujú žiadne chemikálie v celom potravinovom reťazci výroby. Tieto produkty sú garantované a prechádzajú prísnymi kontrolami,“ vysvetľuje.
Akú pasterizáciu poznáme?
Pasterizáciou sa z mlieka odstraňujú patogénne mikroorganizmy, ktoré by inak mohli spôsobiť vážne ochorenia. Poznáme niekoľko typov pasterizácie:
- Krátkodobá pasterizácia: je najšetrnejšia. Dosiahneme ju, ak mlieko rýchlejšie zahrejeme na teplotu 71 – 72°C a túto teplotu udržiavame 30 sekúnd.
- Dlhodobá pasterizácia: dosiahneme ju, ak mlieko zahrejeme na 63 – 65°C po dobu 30 minút budeme udržiavať túto teplotu.
- Vysoká pasterizácia: v našich domácnostiach ju nedosiahneme, nakoľko by sme museli mlieko veľmi rýchlo zohriať na teplotu 85 – 95°C, a to iba na pár sekúnd.
- UHT mlieko: sa zaraďuje tiež ešte medzi pasterizované výrobky. Ošetrené je vysokým záhrevom (cca 135 – 140 °C) pôsobiacim niekoľko sekúnd.
Prečo slovenské mlieko?
Podľa výživára Ing. Rastislava Bobčeka, PhD., je slovenské mlieko kvalitným produktom:
- Slovenské mlieko obsahuje množstvo probiotík. Čas od podojenia zvierat (kravy, kozy, ovce) až po náš nákup je kratší, čím sa prospešné látky zachovajú. Do mlieka sa tak nemusia dávať žiadne stabilizátory, ktoré by spomínané probiotiká utlmili.
- Rozhodujúcim faktorom je však samotná čerstvosť, ktorá je základom zdravej a kvalitnej výživy.
- Ak kupujeme mliečne výrobky z nášho okolia, môžeme si všímať pohodu a zdravie zvierat, ako aj samotné spracovanie mlieka. Napríklad aj tým, že farmy môžeme osobne navštíviť.
Michaela Luxová