Začína sa doba čajová
Čaj patrí k najobľúbenejším nápojom sveta. Existujú stovky druhov čajov a každý má aj svoje pre a proti. Ktoré čaje sú vhodné na pitie v zime?
Čierny, zelený, ovocný či bylinkový? Nie, nevymenovali sme všetky druhy. Je ich oveľa viac.
Zelený čaj
Z bohatej ponuky si každý vie vybrať tú svoju značku. Všeobecne platí, že na častejšie popíjanie je najvhodnejší zelený čaj. Tradičná čínska medicína však hovorí, že má chladnú povahu a nemali by sme to s jeho konzumáciou v zime preháňať. Odborníci odporúčajú radšej pár eur priplatiť a kúpiť si kvalitnejšie čaje, ktoré potom treba striedať. K tým lepším zeleným patrí napr. Pi Lo Chun (jeho mierne zahriate čajovníkové lístky nemajú takú chladnú povahu ako iné zelené čaje), či luxusný čaj Huangshan Mao Feng (čajovník, z ktorého čaj pochádza, rastie na úpätí hôr v susedstve broskýň, ktoré mu prepožičiavajú prehrievajúce vlastnosti). Z japonských čajov je na celodenné popíjanie vhodný čaj Sencha, ale aj Bancha, Hojicha a Genmaicha.
Červený čaj Pu-Erh
Na zimu je zvlášť vhodný červený čínsky čaj Pu-Erh, ktorý navyše znižuje hladinu cholesterolu v tele. Prirodzene reguluje chuť do jedla, zlepšuje trávenie a lepšie spaľuje tuky. Prirodzene posilňuje imunitu, keďže na čaji vzniká pleseň, ktorá obsahuje prírodný druh antibiotík. Rýchlo odbúrava alkohol v krvi a skvalitňuje spánok.
Čierny čaj
Čierne čaje sú veľmi aromatické a povzbudzujúce, ich pitie sa ale nesmie preháňať. Sú totiž zo všetkých druhov čajov pre organizmus najväčšou „povzbudzujúcou rýchlou bombou“ a ich nadmerná konzumácia môže telesnú energiu skôr oslabiť. Je však vhodný aj na zimu. A to zvlášť, ak si ho pripravíte s pridaním rôznych korenín. Odporúča sa indický čaj a vynikajúci čaj Dátá Másala.
Bylinkové čaje
Liečivé bylinky sú vynikajúcimi sprievodcami zimou. Šípkový čaj hlavne pre svoj vysoký obsah vitamínu C (môže byť obohatený ibištekom). Malým deťom môžeme okrem šípok ponúknuť čaj feniklový, majoránkový, z dobromysle, harmančekový (pozor na možné alergie). Pri chrípke pomáha lipa či kvet čiernej bazy. Pre nespavcov a nervákov sa odporúča na noc čaj z medovky, ľubovníka či valeriány.
Exotické čaje
Bez obsahu kofeínu a teínu je čaj Roibos (pochádza z Južnej Afriky), ktorý je na zimu veľmi vhodný. Obsahuje rad cenných minerálov (železo, meď, fluór, sodík, draslík) a aj vitamín C a rutín, ktorý pomáha spevňovať cievy a pôsobí proti nadmernému krvácaniu. Z listov cesmíny paraguayskej sa pripravuje veľmi povzbudzujúci a osviežujúci čaj Maté. Odporúča sa predovšetkým pre tých, ktorí chcú trochu schudnúť, pretože tlmí chuť na jedlo.
Nevhodné čaje
V zime nie sú vhodné na pravidelné pitie čaje zo žihľavy a mäty, pretože majú výrazne chladivé účinky. Sú vhodné na jar ako súčasť prečistujúcej kúry. Tak isto na zimu nie je veľmi vhodný biely čaj.
Dátá Másala
Zmiešajte kardamóm, čierne korenie, zázvor a klinček, prípadne pridajte aj škoricu. Túto zmes korenia (na 1 džbán čaju 1 polievková lyžica) vhoďte do vriacej vody, krátko povarte a potom pridajte kvalitný sypaný lístkový čierny čaj, napr. indický Assam alebo Darjeeling z Indie či Nepálu (asi čajovú lyžičku). Opäť krátko povarte, nakoniec prilejete mlieko. Oslaďte medom a lúhujte asi 5-10 minút. Pije sa horúci. Šálka tohto čaju denne neoceniteľne povzbudí a pôsobí preventívne proti únave, vyčerpaniu a zimným chrípkam či prechladnutiam.
Foto: Shutterstock