Igor Kupec: Chceme žiť v slušnom štáte
Spontánna pietna spomienka za zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú odštartoval sériu protestov. Od začiatku je spoluorganizátorom demonštrácií Za slušné Slovensko Igor Kupec, ktorý bol hosťom Dušana Karolyiho v relácii Pod kožu.
Grafický dizajnér na voľnej nohe sa dohodol s troma kamarátmi a pri Štátnej vedeckej knižnici zorganizovali pietnu spomienku. Oslovili tým množstvo ľudí, a tak sa rozhodli zorganizovať prvú demonštráciu.
[ad][/ad]Účasť ich šokovala
Spočiatku nerátali, že to bude mať taký veľký rozmer. „Bola to spontánna vec a netušili sme, akým smerom sa to vyvinie. Pozitívne nás to prekvapilo. Pôvode sme boli štyria, teraz sa tím rozšíril na približne dvanásť ľudí, sú tam herci z divadla Na peróne či osobnosti z Košíc,“ hovorí o začiatkoch Kupec. Smrť dvoch mladých ľudí podľa neho zasiahla mladú generáciu.
„Nerátali sme s tým, že do ulíc vyjde toľko ľudí. Podľa aplikácie, ktorú sme našli na internete, sme na druhom zhromaždení zaznamenali údaj od 15 do 20-tisíc ľudí.“
Mladí sa stotožnili s obeťami
Účasť mladých ľudí na zhromaždeniach je pre spoluorganizátora pochopiteľná. „Je ľahké sa stotožniť s tými obeťami. Ján Kuciak bol predstaviteľ myšlienky, aby sa tu lepšie žilo. Zostal a pracoval tu. A keď zomrie, tak sa s tým ľahko identifikuje naša generácia, nakoľko to môže byť niekto z našich kamarátov. Druhým momentom je, že celkovo dlho na Slovensku panuje nespokojnosť, ľudia cítia, či už vo verejnej správe, alebo ak chcú podnikať, že keď prídu do kontaktu so štátom, narážajú na veci, ktoré nie sú v poriadku,“ konštatoval Kupec.
Je si vedomý, že v roku 1989 rodičia získali slobodu, aby tu bol slušný štát a aby sa tu nekradlo, nepodvádzalo. „Ale celé sa to zvrtlo do oligarchizácie spoločnosti a sú veci, na ktoré sme neboli pripravení. O demokraciu sa treba starať,“ doplnil Kupec.
Odmietajú politikov
Bezpečnosť demonštrácií nemohli podceniť, no organizátori si boli vedomí, že na rozdiel od bratislavských kolegov v Košiciach nie sú vládne inštitúcie, na ktoré by sa mohol obrátiť hnev verejnosti.
„Brali sme to však vážne. Bezpečnosť sme zabezpečili a ľudí informovali, aby sa vyhli stretom a provokáciám. Komunikovali sme aj s políciou,“ potvrdil Kupec, ktorý študoval a niekoľko rokov pôsobil v Prahe.
Výber rečníkov na demonštráciách nemá presne stanovený kľúč, no chcú tam mať čo najširšie spektrum reprezentantov.
„Naša myšlienka je, aby sme sa spájali a žili v slušnom štáte. Prebieha brainstorming, každý povie, kto ho napadne. Jediný filter je, aby za daným človekom nebolo politické pozadie,“ zdôraznil Kupec, podľa ktorého uvažovali aj nad vystúpením herečky Ľubice Blaškovičovej, ktorú si vážia (jej nebohý manžel Peter Rašev bol košickým tribúnom Nežnej revolúcie), no práve pre jej pôsobenie v lokálnej politike napokon nevystúpila.
Najradšej by oslavovali
Základné požiadavky organizátorov sú – dôkladné vyšetrenie vraždy dvoch mladých ľudí a predčasné voľby. Neakceptujú vládu, ktorú bude z pozadia dirigovať Robert Fico.
„Nikto z organizátorov nemá politické ambície. Ak sa podarí naplniť požiadavky, tak končíme. My to celé vnímame občiansky,“ doplnil Kupec.
[tv_show slug=”pod-kozu-s-igorom-kupcom”][/tv_show]
Sledujte aj:
- Záznam zo zhromaždenia Za slušné Slovensko 16.3.2018
- Záznam z akcie “Postavme sa za slušné Slovensko” v Košiciach 9.3.2018
- V Košiciach sa za slušné Slovensko postavil približne 15-tisícový dav
- Pod kožu: Od Roberta Fica je to vyslovene drzosť s tou Troškovou