Nečakané DIVADLO na nočnej oblohe: Polárna žiara sa objavila nad Slovenskom
Minulý týždeň si obyvatelia Slovenska mohli vychutnať niekoľko vzácnych prírodných divadiel na nočnej oblohe. Okrem čiastočného zatmenia Mesiaca v prvú novembrovú sobotu, nám vesmír pripravil ešte jedno prekvapenie – polárnu žiaru. Táto nádherná atmosférická show bola zachytená astrofotografmi z rôznych častí krajiny.
NA POSLEDNÚ CHVÍĽU
Ján Gajdoš, ktorý pochádza z Belej nad Cirochou v okrese Snina, bol jedným zo šťastlivcov, ktorí zachytili polárnu žiaru. “Polárna žiara zachytená o cca 21:37, len už razantne slabla. Neskoro som si všimol upozornenie na jej možný výskyt,” povedal Gajdoš.
Zvyšné oblasti na východe Slovenska, vrátane obce Stanča v okrese Trebišov, mali tiež príležitosť pozorovať tento fascinujúci jav. Informácie priniesol ako prvý portál imeteo.sk.
Intenzívnejší pohľad na polárnu žiaru boli schopní mať obyvatelia severnejších oblastí. Okrem Slovenska bola polárna žiara veľmi výrazná aj nad Baltským morom, čo potvrdzuje silu tohto úkazu.
Polárna žiara je jedným z najúžasnejších prírodných javov a vzniká v dôsledku interakcie elektricky nabitých častíc zo Slnka s atmosférou Zeme. Farebné svetlo, ktoré vzniká pri tejto interakcii, mení svoj vzhľad podľa výšky, hustoty a zloženia atmosféry. Tento úkaz sa často vyskytuje v polárnych oblastiach, kde je magnetické pole Zeme kolmé na povrch a umožňuje časticám ľahko prenikať.
Na severnej pologuli sa polárna žiara nazýva “Aurora borealis”, zatiaľ čo na južnej pologuli ju poznáme ako “Aurora australis”. Polárna žiara môže mať rôzne tvary, farby a intenzitu. Typickým príkladom je zelená polárna žiara, ktorá vzniká pri interakcii s atómami kyslíka vo výške okolo 100 km nad povrchom Zeme. Červená polárna žiara sa objavuje, keď častice dopadnú do nižších vrstiev atmosféry (60-80 km). Modrá a fialová polárna žiara sa tvoria vo vyšších vrstvách atmosféry pri kontakte s molekulami dusíka. Zriedkavejšie sa objavuje žltá polárna žiara, ktorá vzniká pri miešaní zelenej a červenej.