Členka Komisie verejného záujmu bude riešiť podnet voči sebe samej
Verejní funkcionári, zo zákona, nesmú robiť reklamu v médiách, ani na sociálnych sieťach, na žiadny produkt. Ani starostovia košických mestských častí, ani poslanci košického Mestského zastupiteľstva.
Nadácia Zastavme korupciu zaslala Mestskému zastupiteľstvu (MsZ) v Košiciach podnet, pre podozrenie z porušenia zákona číslo 357/2004, čl.4, ods.2, písm.f, a to zákazu použitia svojej osoby na reklamu, keď z verejne dostupných zdrojov, (facebookovej stránky) zistila, že poslankyňa MsZ Beáta Zemková 22. júna na svojom profile zverejnila fotografiu, na ktorej je ona, spolu s ťahanovským starostom Milošom Ihnátom a ďalšou osobu, v pozadí ktorých je automobil zn. Suzuki, ako aj znak Suzuki s textom “Suzuki way o f life… ďakujeme s Milošom Ihnátom Mokranovcom za pozvanie, obaja tejto značke fandíme. A v Košiciach majú skutočne zastupovanie na vysokej úrovni”.
„Nakoľko je z fotografie zrejmé, že obaja pózovali pre automobilovú značku Suzuki a túto fotografiu aj verejne zverejnili, existuje podozrenie, že sa obaja mohli dopustiť porušenia uvedeného zákona tým, že svoje osoby použili na reklamu uvedenej spoločnosti Suzuki,“ uvádza sa v podnete Nadácie.
Ihnát so Zemkovou tvrdia, že to nie je reklama, pretože za zverejnenie fotografie a reklamného sloganu nedostali honorár. Pravdepodobne ho naozaj nedostali, to však nič nemení na tom, že verejná propagácia značky je jednoducho verejná propagácia značky a oni, ako verejní činitelia by si mali rozmyslieť a uvedomiť, čo kde zdieľajú.
„Nadácia Zastavme korupciu by pri podávaní podnetov mala v prvom rade podávať podnety právne perfektné. V statuse som bol len označenou osobou a nič som nemohol šíriť, ani verejne uvádzať, ako propagáciu a reklamu. Tam, kde k skutku nedošlo, tak nemôže dôjsť ani k uznaniu viny a už vôbec nie k sankcii,“ uviedol k problému Ihnát. Zároveň spochybnil znenie zákona a tiež jeho výklad.
„Nadácia neskonštatovala, že som porušila zákon, lebo na to nie je oprávnená. Nadácia podala podnet na základe iniciatívy zrejme poslanca z Košíc, ako tak môže učiniť ktokoľvek a doručením podnetu sa začína konanie, o ktorom rozhoduje v súlade s ústavným zákonom a správnym poriadkom príslušné zastupiteľstvo. Mám za to, že som zákon neporušila a doposiaľ nebolo vo veci rozhodnuté a som pripravená v prípade potreby, podať opravný prostriedok aj na ústavný súd,“ uviedla v odpovedi Zemková. „Mám za to, že v komisii by mali pracovať aj právnici, nakoľko je dôležité tento zastaralý právne vágny a už prekonaný zákon, ktorého cieľom má byť ochrana verejného záujmu novelizovať a považujem svoju prítomnosť v tejto komisii za prínosnú,“ dodala Zemková.
Následne na to dvakrát zasadala Komisia na ochranu verejného záujmu pri zastupiteľstve pod vedením poslanca Dominika Karaffu, a to 6. augusta a 9. septembra. Vzhľadom k rozdielnemu názoru na výklad zákona a úpravu zodpovednosti toho, kto sa týmto podnetom má zaoberať (samotné zastupiteľstvo alebo komisia), sa komisia zhodla na postupe, že podnet posunie na rokovanie zastupiteľstva 12. septembra. Počas rokovania došlo k výmene na poste predsedu komisie, kvôli vulgarizmom na predchádzajúcom rokovaní. Poslanec Ihnát totiž predložil návrh na odvolanie poslanca Karaffu, z pozície predsedu komisie na ochranu verejného záujmu. O necelé dva týždne počas rokovania mimoriadneho zasadnutia zastupiteľstva, bola poslankyňa Zemková navrhnutá za členku komisie na ochranu verejného záujmu. A čuduj sa svete, poslanci ju aj zvolili. Samozrejme, svet sa preto nezrúti, ani kolesá Suzuki sa neprestanú točiť. Ale otázka teda znie: ako môže komisia nestranne rozhodovať o podnete na samotného člena komisie? A nešlo pri nominácii o stret záujmov?
Možno to duo poslancov myslí dobre a nechce tento problém zamiesť pod koberec. Čas ukáže ako sa situácia bude ďalej vyvíjať, budeme ju pre vás sledovať a informovať o postupe zastupiteľstva a komisie.
Odporúčané články
Krajský súd v Prešove na dnešnom verejnom zasadnutí uznal bývalého prezidenta Andreja Kisku vinným v prípade daňového podvodu. Exprezidentovi vymeral trest na jeden rok s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu dva roky.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.
Diplomat a bývalý prezidentský kandidát Ivan Korčok vstupuje do Progresívneho Slovenska (PS) a bude novým členom predsedníctva hnutia. Oznámil to dnes na tlačovej besede. Na jeho vystúpenie reagoval na sociálnej sieti podpredseda Smeru-SSD Ľuboš Blaha. Podľa neho sa Ivan Korčok iba demaskoval a potvrdil, že spoločne s ďalšími pravičiarmi, idú ovládnuť stranu PS.