FICO V RUSKEJ TELEVÍZII: Chcem navštíviť Rusko a stretnúť sa s Putinom!
Slovenský premiér Robert Fico sa stal prvým významným politikom z krajín Európskej únie, ktorý vystúpil v ruskej štátnej televízii Rossija 1 od začiatku konfliktu na Ukrajine. Ako uviedol web iDnes.cz, predseda slovenskej vlády v relácii moderátorky Oľgy Skabejevovej kritizoval prístup Európskej únie k riešeniu vojny na Ukrajine.

Fico obvinil európske mocnosti z toho, že podporou Ukrajiny podľa neho iba predlžujú konflikt. „Európska únia Ukrajincom hovorí: „Tu máte zbrane, tu máte peniaze, bojujte, len nás s tým neotravujte, my už s tou vojnou nechceme mať nič spoločné,’“ uviedol Fico.
V rozhovore zopakoval tvrdenie o neúspešnej mierovej dohode z Istanbulu, ktorú podľa jeho slov zrušil vtedajší britský premiér Boris Johnson. „Dnes je celkom jasné, že v apríli 2022 boli na stole skutočné dohody, ktoré mohli vojnu okamžite ukončiť. Ale niekto prišiel a povedal: Nie, nie, nie, nie, to nemôžete podpísať,“ povedal Fico.
Rusko vtedy predložilo Kyjevu, vrátane požiadavky na neutralitu a oslabenie ukrajinskej armády. Fico tiež vyjadril pochybnosti o účinnosti sankcií proti Rusku, keď poukázal na to, že podpora prezidenta Vladimira Putina zostáva naďalej vysoká.
„Preboha, tlačme Rusko, Ukrajinu a Spojené štáty, aby zasadli k jednaciemu stolu,“ vyhlásil. Fico zároveň uviedol, že sa na oslavách v Moskve rád zúčastní, aby vzdal úctu vojakom Červenej armády. „Cítim to ako svoju osobnú povinnosť,“ uzavrel Fico.
(sita, kv)
Odporúčané články

Ruský prezident Vladimir Putin vedie aktívnu kampaň zameranú na podkopávanie morálky Ukrajincov. Zároveň sa usiluje vytvoriť na Západe dojem, že víťazstvo Ruska vo vojne je nezvratné a akákoľvek podpora Ukrajiny je márna. V najnovšej správe o vývoji vojny na Ukrajine to uviedli analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW).

V tejto súvislosti podal zásadnú pripomienku k návrhu novely Trestného zákona. Žiada v nej, aby súdy uprednostňovali alternatívne tresty pred trestom odňatia slobody pre rodičov, ktorých deti dlhodobo nenavštevujú školu.

Schvaľovanie návrhu tzv. Pandemickej dohody na 78. Svetovom zdravotníckom zhromaždení (WHA) v Ženeve ukázalo, že tvrdenia o medzinárodnej izolácii Slovenska boli podľa Ministerstva spravodlivosti SR zavádzajúce. Rezort tvrdí, že hlasovanie o dokumente prebehlo na základe požiadavky Slovenskej republiky demokraticky, a nie formou všeobecného konsenzu.