Generálny prokurátor sa pre najnovšiu novelu Trestného zákona obráti na Ústavný súd SR
Ako avizoval v príspevku na sociálnej sieti, v prípade novely, ktorá nadobudla účinnosť v sobotu 27. decembra, využije svoje ústavné oprávnenie.
Na Ústavný súd SR sa obráti s návrhom na začatie konania o súlade právnych predpisov. Žilinka nedávno apeloval na prezidenta Petra Pellegriniho, aby novelu Trestného zákona vrátil do parlamentu, označil ju za škodlivú. Hlava štátu ale najnovšiu novelu Trestného zákona, ktorú poslanci schválili v prvej polovici decembra, podpísala. Novelizácia okrem iného zavádza princíp „trikrát a dosť” pri drobných krádežiach, ale tiež obmedzuje využívanie výpovedí kajúcnikov v trestných konaniach. Zaviedla tiež nové trestné činy, a to popieranie povojnového usporiadania aj ovplyvňovanie volieb prostredníctvom podpory zo zahraničia.
(SITA,kl)
Odporúčané články
Teroristický útok počas osláv sviatku Chanuky na austrálskej pláži Bondi Beach zasiahla aj Slovensko. Medzi obeťami násilného činu je aj Slovenka Marika.
Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj povedal, že je pripravený usporiadať prezidentské voľby, pokiaľ bude možné zaistiť bezpečnosť v krajine. Dodal, že Washingtonu do 24 hodín pošle upravené návrhy na ukončenie takmer štvorročnej vojny s Ruskom.
Lídri Európskej únie sa v noci na piatok na samite v Bruseli dohodli na poskytnutí pôžičky vo výške 90 miliárd eur pre Ukrajinu, ktorá má pomôcť preklenúť vážne rozpočtové problémy Kyjeva. Členské štáty sa však nedokázali zhodnúť na využití zmrazených ruských štátnych aktív ako zdroja financovania tejto pomoci.