Je nevyhnutné vyvodiť zodpovednosť za vojnové zločiny na Ukrajine, tvrdí Kolíková
Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (klub Sas) sa domnieva, že je nevyhnutné vyvodiť zodpovednosť za vojnové zločiny na Ukrajine. Na ministerskej konferencii, ktorú organizovala holandská vláda, Európska komisia a Medzinárodný trestný súd, sa ministerka spolu so zahraničnými kolegami venovala súčasnému dianiu na Ukrajine. Jej cieľom bolo zvýšiť koordináciu za účelom posilnenia vyvodenia zodpovednosti za medzinárodné zločiny spáchané na Ukrajine. Účastníkom konferencie sa v záverečnom slove prihovoril ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky. Informoval o tom hovorca ministerstva spravodlivosti SR (MS SR) Peter Bubla.
Prítomní ministri ako aj ďalší zástupcovia štátov, ktorých bolo spolu 45, podporili na konferencii deklaráciu, ktorá obsahuje politickú dohodu o koordinačnom mechanizme a nadväzujúcich krokoch vedúcich k zabezpečeniu spravodlivosti. „Keďže sme susednou krajinou, útok na Ukrajinu nás výrazne zasiahol a aktívne sa zapájame do humanitárnych aktivít a poskytujeme pomoc tým, ktorí hľadajú útočisko,“ uviedla Kolíková. Už v marci 2022 bolo Slovensko jedným z 39 štátov, ktoré situáciu na Ukrajine postúpili Medzinárodnému trestnému súdu, vďaka čomu mohol prokurátor okamžite pristúpiť k otvoreniu vyšetrovania. Úrad prokurátora Medzinárodného trestného súdu v súčasnosti zhromažďuje dôkazy o zločinoch spáchaných na území Ukrajiny.
Medzinárodný trestný súd sa v zásade zameriava na vysokých politických a vojenských predstaviteľov. Rovnako aj slovenská prokuratúra začala vnútroštátne vyšetrovanie páchateľov trestných činov, ktoré podľa slovenského trestného zákona zodpovedajú vojnovým zločinom a zločinom proti ľudskosti. Okrem toho, Slovensko v apríli vyslalo na Ukrajinu skupinu forenzných expertov a vyšetrovateľov. V máji sa Slovensko stalo členom Spoločného vyšetrovacieho tímu pre vyšetrovanie vojnových zločinov na území Ukrajiny. Ide o jeden z najvýznamnejších spoločných vyšetrovacích tímov, súčasťou ktorých je Slovenská republika
V súčasnosti prebiehajú na Slovensku v rámci činnosti spoločného vyšetrovacieho tímu všetky vyšetrovacie úkony ako vypátranie a výsluch svedkov, poškodených, zabezpečenie obrazových, zvukových a zvukovo-obrazových záznamov. „Oceňujeme bezprecedentnú a rýchlu reakciu medzinárodného spoločenstva na hrôzy vojny, ktorá sa odráža v množstve prebiehajúcich vyšetrovaní a ďalších medzinárodných a národných iniciatív na podporu Ukrajiny. Slovensko je pripravené zapojiť sa do ďalších diskusií o tom, ako tieto snahy lepšie koordinovať,“ dodala Kolíková.
Zdroj: (SITA, kh;pma)
Odporúčané články
Jaroslav Naď a Juraj Šeliga včera spoločne čakali na Bratislavskom letisku premiéra Fica. Chceli ho privítať po tom, čo mal priletieť súkromným triskáčom z Chorvátska. Premiér na nich reagoval v statuse na sociálnej sieti, kde odmietol akékoľvek informácie ohľadom jeho údajnej cesty.
Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR rozbehlo národný projekt Príležitosť pre všetkých. Jeho cieľom je podporiť desegregáciu vzdelávania detí z marginalizovaných rómskych komunít. Projekt za 6,9 milióna eur z európskych zdrojov je súčasťou širšej snahy riešiť segregované vzdelávanie v slovenských školách.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.