Meno úradníckeho premiéra je už známe
Dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger (Demokrati) bude mať v najbližších dňoch ďalšie stretnutie s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Uviedol to na tlačovom brífingu po stretnutí s hlavou štátu. Prezidentka jeho žiadosť o odobratie poverenia viesť vládu prijala.
Eduard Heger uviedol, že sa usiloval nájsť menej riskantný a stabilnejší scenár. Preto prezidentke Čaputovej ponúkol, že by vládu neviedol on, ale sú tam ministri, ktorí sú skúsení, a dokázali by priniesť stabilitu do dôležitých oblastí, ako je vyplácanie ekonomickej a sociálnej pomoci, implementácia zákonov Plánu obnovy a odolnosti SR či pomoc brániacemu sa susedovi. „Uvidíme, ako to bude, ja nezvyknem plakať nad rozliatym mliekom,” povedal.
Ku kauze bývalého ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuela Vlčana Heger uviedol, že akonáhle sa dozvedel o spornej dotácii pre Vlčanovu firmu konal, a konal v medziach zákona. Odmieta, že by niečo „tutlal“. Povedal, že nasadil kontroly a nechal preveriť zákonnosť dotácie, a tiež, či jestvuje mechanizmus, ktorým by sa daná dotácia dala zastaviť. Momentálne to ale podľa zistení zákon nedovoľuje, a teda zastavenie procesu by v prípade súdneho procesu mohlo znamenať, že daná firma by súd vyhrala. Zdôraznil, že konal zákonne.
VIAC K TÉME: Dočasne poverená vláda Eduarda Hegera končí
Galéria
Kto bude úradnícky premiér?
Šéfom úradníckej vlády bude viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Odór. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová. Doplnila, že tím úradníckej vlády je už zostavený. K vymenovaniu novej vlády hlava štátu podľa vlastných slov pristúpi nie začiatkom nadchádzajúceho, ale až ďalšieho týždňa. Dôvodom je, že nominanti potrebujú ukončiť svoje záväzky na doterajších pôsobiskách.
„Pol roka je ešte dosť dlhá doba na to, aby vláda odborníkov vedela stabilizovať situáciu a priviesť Slovensko k predčasným voľbám,” povedala prezidentka s poukazom a vytýčený dátum parlamentných volieb na 30. septembra. Zároveň povedala, že o menách členov vlády bude najskôr informovať predsedov politických strán a následne verejnosť.
Hlavným kritériom pri výbere členov vlády bola podľa Čaputovej odbornosť, ale aj to, že nebudú kandidovať v najbližších parlamentných voľbách. „Bude to teda vláda ľudí, pre ktorých vládnutie nebude predvolanou kampaňou,” zdôraznila Čaputová.
Zdroj: (SITA, kl, sa)
Odporúčané články
Podľa premiéra Roberta Fica chcú s Čínou spolupracovať všetci. Predseda vlády to uviedol na tlačovej konferencii po tom, čo sa vrátil zo svojej návštevy Číny. V sobotných dialógoch následne uviedol, že túto návštevu považuje pre Slovensko za kľúčovú.
Poslanci Národnej rady SR vo štvrtok večer odsúdili správanie bývalého prezidenta Andreja Kisku, ktorého právoplatne odsúdil Krajský súd v Prešove z trestného činu daňového podvodu. Návrh na uznesenie, ktoré kritizuje Kiskovu finančnú manipuláciu v súvislosti s prezidentskou kampaňou z roku 2014, podporilo viac ako 60 poslancov koalície. Zo 130 hlasujúcich za uznesenie zahlasovalo 77 zákonodarcov, vrátane trojice odídencov zo Slovenskej národnej strany pod vedením Rudolfa Huliaka. Proti sa postavilo 53 poslancov.
Diplomat a bývalý prezidentský kandidát Ivan Korčok vstupuje do Progresívneho Slovenska (PS) a bude novým členom predsedníctva hnutia. Oznámil to dnes na tlačovej besede. Na jeho vystúpenie reagoval na sociálnej sieti podpredseda Smeru-SSD Ľuboš Blaha. Podľa neho sa Ivan Korčok iba demaskoval a potvrdil, že spoločne s ďalšími pravičiarmi, idú ovládnuť stranu PS.