Ovplyvní pandémia komunálne voľby?
Pandémia ovplyvnila mnoho faktorov, jedným z nich bola aj politika. Voľby či sympatie voči kandidátom sa práve kvôli pandémii mohli u mnohých ľudí zmeniť. Na otázky ohľadom komunálnych volieb pre KOŠICE: DNES odpovedal JUDr. Peter Dzurilla.
Niektoré krajiny mali voľby aj vtedy, keď pandémia aktuálne zúrila najviac. Dobrým príkladom je Poľsko, kde sa v minulom roku uskutočnili prezidentské voľby. Právnik špecializujúci sa na samosprávu a verejnú správu JUDr. Peter Dzurilla zhodnotil pripravenosť Slovenska na komunálne voľby z hygienického, pandemického ale aj legislatívneho hľadiska.
Sám potvrdil, že voľby v ňom vzbudujú obavu kvôli neskúsenosti ohľadom pandemických príprav z predošlých rokov i napriek tomu, že v spomínanom Poľsku nemali voľby na počet pozitívnych prípadov výrazný vplyv. “Ak si to však vezmeme čisto z legislatívneho hľadiska, voľby sú vyhlásené, pripravené a čiastočne zohľadňujú aj pandemickú situáciu. Samotná prax nás však veľmi často presviedča o tom, že nepredvídateľné problémy sa objavia v najmenej vhodnej chvíli a na to už žiaľ neexistuje nejaký univerzálny zákon,” uviedol Peter Dzurilla pre KOŠICE: DNES.
Na komunálne voľby by potenciálne mohlo vplývať niekoľko faktorov a jedným z nich je aj pomerne nevhodný dátum: “Dušičkový víkend, počas ktorého pristúpia ľudia k volebným urnám, tak môže mať podstatný vplyv na volebnú účasť,” Dzurilla si však zároveň myslí, že voliči, ktorým záleží na samospráve, zaktivizujú aj svojich blízkych.
Majú kvôli pandémii šancu vyhrať aj politici, ktorí sa na ňu vyhovárajú, že kvôli nej nedodržali sľuby?
Aspekty ako pandémia, rozpočty miest a obcí ale aj situácia rastúcich cien energií a utečenci z Ukrajiny sú podľa Dzurillu fakty, ktoré nemožno považovať za výhovorky. “Za problém skôr považujem starostov a primátorov, ktorí vyslovene zneužívali pandemickú situáciu a za uplynulé dva roky prakticky paralyzovali samosprávu,” Dzurilla tak spomína aj určité obštrukcie, kvôli ktorým by mohla byť na mieste obava zo znovuzvolenia určitých politikov.
“Na Slovensku dokonca máme aj obec, kde starosta aj napriek priaznivej situácii a malému množstvu nakazených zvolával rokovania obecného zastupiteľstva dva roky výhradne písomnou formou. Nerobil pritom nič, čo by mu zákon priamo nezakazoval, práve naopak. Využil medzeru v rámci novely zákona, ktorú prijala NR SR ešte v máji 2020 na to, aby poslancov odstrihol od rozhodovacej činnosti obce,” problémom v tejto situácii bola podľa Dzurillu nevhodná formulácia novely zákona o obecnom zriadení.
Samosprávy fungujú v obmedzenom režime už viac ako dva roky a niektoré z nich si na takýto chod úplne zvykli, no iné so vzniknutou situáciou majú problémy doteraz. Dzurilla spomína aj paradox pandémie, ktorý tkvie v naštartovaní záujmu občanov o veci verejné aj vďaka online rokovaniam.
“Predsa len, lepšie sa počúva rokovanie zastupiteľstva v teplej obývačke s vyloženými nohami, ako na tvrdej stoličke v sieni obecného úradu. V tomto vidím jednoznačný prínos pre samosprávy,” upresňuje na záver Dzurilla.
(VT)
Odporúčané články
Minulý týždeň poslanci Národnej rady za Progresívne Slovensko (PS) Martin Dubéci, Richard Dubovický a Zuzana Mesterová kritizovali v Košiciach vládu pre pripravované rušenie IC vlakov. Poslanec parlamentu a košického mestského zastupiteľstva za stranu SMER – slovenská sociálna demokracia Andrej Sitkár poskytol pre KOŠICE: DNES vyjadrenie k tejto téme. Podľa jeho tvrdení vláda vlaky neruší, ale naopak ich počet zvyšuje.
Jaroslav Naď a Juraj Šeliga včera spoločne čakali na Bratislavskom letisku premiéra Fica. Chceli ho privítať po tom, čo mal priletieť súkromným triskáčom z Chorvátska. Premiér na nich reagoval v statuse na sociálnej sieti, kde odmietol akékoľvek informácie ohľadom jeho údajnej cesty.
V poslednej dobe sa poslanec Miloš Ihnát, spoločne s poslankyňou Zemkovou ocitli v centre pozornosti, a to kvôli svojej fotografii zverejnenej na sociálnej sieti. Podľa najnovších správ z posledného zasadnutia krajského zastupiteľstva, malo byť voči Ihnátovi konanie zastavené.