Parlament začal rokovať o predčasných voľbách. OĽaNO zahlasuje len za september
Poslanci Národnej rady SR (NR SR) začali rokovať o návrhu na prijatie uznesenia o skrátení volebného obdobia, ktoré otvorí dvere predčasným parlamentným voľbám a určí termín ich konania.

Na návrh predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) plénum schválilo, že o uznesení sa bude hlasovať v utorok 31. januára o 17:00. Ako uviedol za predkladateľov návrhu poslanec Lukáš Kyselica (OĽaNO), predčasné voľby navrhujú na 30. septembra a predseda NR SR ich má vyhlásiť najskôr 130 dní a najneskôr 110 dní pred dňom ich konania.
Šéf Smeru-SD Robert Fico v stredu avizoval, že predloží návrh, aby sa predčasné voľby konali už 20. mája. Hlas-SD chce júnový termín volieb. Strana Sme rodina deklarovala, že podporí májový, júnový aj septembrový termín. „Myslíme si, že lepšie by boli voľby v júni, ale musíme nájsť 90 poslancov. Ak ich nenájdeme na jún, musíme sa snažiť nájsť 90 poslancov na september,“ uviedol v stredu Kollár. Ak by sa ani to nepodarilo, budú voľby v riadnom termíne vo februári 2024 a dovtedy bude úradnícka vláda. Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) zahlasuje len za 30. september, na ktorom sa predstavitelia bývalej koalície vrátane SaS dohodli na rokovaní v nedeľu 22. januára.
Zdroj: (SITA, kh, ma)
Odporúčané články

Miliardár a poradca prezidenta Donalda Trumpa, Elon Musk, verejne podporil myšlienku vystúpenia Spojených štátov z NATO a Organizácie Spojených národov.

Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) v relácii TA3 V politike diskutoval o aktuálnych výzvach a plánoch vlády v oblasti verejných financií. Napriek zložitej situácii, v ktorej sa nachádzajú verejné financie, Fico zdôraznil, že vláda dokázala zabezpečiť 13. dôchodky a kompenzácie za plyn a elektrinu.

Slovensko trvalo na samite v Bruseli na dobrovoľnosti finančnej zbierky pre Ukrajinu. Ako informoval premiér Robert Fico na sociálnej sieti, väčšina európskych krajín vo štvrtok na zasadnutí Európskej rady súhlasila s návrhom ministerky zahraničných vecí Európskej únie Kaje Kallasovej, aby sa členské štáty zo svojich národných rozpočtov v čo najkratšom čase poskladali na finančnú pomoc Ukrajine vo výške 20 až 40 miliárd eur.