Pellegrini sa definitívne ROZHODOL: HLAS zostaví vládu so SMEROM a SNS
Predsedníctvo strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) jednomyseľne rozhodlo, že Hlas povedie ďalšie rokovania o vládnej koalícii so stranami Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) a Slovenskou národnou stranou (SNS). Na tlačovej besede to uviedol predseda Hlasu Peter Pellegrini.
VYHRALI PRIORITY HLASU
Dodal, že už nebudú viesť žiadne ďalšie rokovania s nikým iným. Uviedol, že rozhodnutie učinili po zvážení všetkých pre a proti, a tiež po uvážení situácie na Slovensku. Odmietol hovoriť o konkrétnych menách, rozdelení či počte rezortov, to bude podľa neho predmetom ďalších rokovaní. Povedal však, že Hlas mal svoje predvolebné priority, medzi inými v podobe stabilnej vlády, ktorá bude pracovať pre ľudí a zvládne naplniť čo najviac zo svojich priorít. Voličstvo podľa neho rozhodlo, že Smer jednoznačne vyhral voľby a Hlas bol tretí, preto sa pri kreovaní vlády musia pohybovať v týchto mantineloch. Pripomenul tiež, že Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) pod vedením Milana Majerského sa rozhodlo ísť do opozície. Pri diskusiách s hnutím Progresívne Slovensko (PS) a stranou Sloboda a Solidarita (SaS) podľa neho kresťanskí demokrati nedokázali rokovať a neustále zdôrazňovali červené čiary.
„Pre Hlas teda stála otázka tak, či Slovensko bude, alebo nebude mať vládu,” vyjadril sa Pellegrini. Povolebný pat považuje za to najhoršie, čo by sa štát mohlo postretnúť. Ponuka premiérskej pozície pre Hlas by podľa jeho lídra poprela princíp Hlasu, že sa budú sústreďovať na občanov, a nie na stranu či osobné ambície. Voliči podľa neho rozhodli, keď Hlasu prisúdili tretie miesto a Fico ako predseda víťaznej strany by mal podľa neho byť predsedom vlády. Pellegrini pripomenul chaos v predošlom volebnom období, ktorého výsledkom bola úradnícka vláda, z pôvodnej ústavnej väčšiny. Hodnotové a ideologické rozpory medzi ostatnými stranami v potenciálnej štvorkoalícii s PS, SaS a KDH podľa neho nedávali šancu na stabilnú vládu. Zdôraznil tiež, že so Smerom a národniarmi rokovali normálne, za rokovacím stolom, nie cez statusy na sociálnych sieťach.
GARANCIA ČLENSTVA V NATO A EÚ
Ocenil však prístup predsedu progresívcov Michala Šimečku k rokovaniam i jeho ponuku, za ktorú mu chce poďakovať, no opäť pripomenul, že Hlasu išlo o stabilnú vládu a skritizoval vzájomné útoky KDH i SaS, ktoré podľa neho predpovedali nestabilitu vlády, ktorá by z ich spojenia mohla vzísť. Zdôraznil tiež programovú príbuznosť so Smerom, ktorá je podľa neho oveľa väčšia, než napríklad s liberálmi či konzervatívcami. „Hlas bude, a dúfam, že i ostatní koaliční partneri, garantom, že členstvo Slovenska v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii nebude ohrozené,” uviedol a poznamenal, že do vnútrostraníckych problémov SNS, kde je viacero zvolených poslancov, ktorí nie sú naklonení pokračovaniu slovenského členstva, sa miešať nemieni. Uviedol však, že ak by vláda chcela zmeniť zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska, Hlas by ju opustil.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Ódorova vláda odporúča ŠETRIŤ: Siahne vám zamestnávateľ na peniaze v TREŤOM PILIERI?
Dodal, že ho presvedčilo i to, že trojkoalícia býva stabilnejšia, navyše so Smerom majú spoločné hodnotové ukotvenie, ktoré by podľa neho v štvorkoalícii so SaS, PS a kresťanskými demokratmi chýbalo. Za rozhodnutím si stojí, ako osobne, tak aj politicky.
(sita, kl)
Odporúčané články
Ťahanovský festival sľuboval pre návštevníkov výborné jedlo, kopec zaujímavých cien a jedinečný program. Na prvý pohľad príjemná udalosť rozdúchala vášne medzi starostom mestskej časti Košice – Sídlisko Ťahanovce a mestským poslancom Milošom Ihnátom (nezávislý) a poslancom tej istej mestskej časti, a rovnako mesta Marekom Fedoročkom (Košický klub). Dôvodom bol komentár na sociálnej sieti od druhého menovaného, ktorý kritizoval, že sa na podujatí malo vyberať vstupné. Starosta Ihnát na svojom facebooku reagoval, že poslanec zavádza a šíri zlobu.
Predseda vlády SR Robert Fico sa stretol so zástupcami GRECO. Jedná sa organizáciu štátov bojujúcich proti korupcii, ktorej členom je aj Slovensko. Účelom stretnutia bolo prerokovanie stavu korupcie na Slovensku. Na stretnutí premiér Fico priblížil atmosféru, v ktorej sa slovenská spoločnosť nachádza od roku 2018. Kritizoval predošlú vládu za zneužívanie trestného práva proti politickým rivalom a za politicky motivovaný výber špeciálneho prokurátora.
Medzi hlavné témy dnešného zastupiteľstva patril návrh na zmenu Všeobecne záväzného nariadenia o čistote a verejnom poriadku, čerpanie prostriedkov z transparentného účtu na pomoc partnerskému mestu Užhorod v súvislosti s vojnou na Ukrajine, ako aj pomoc pre partnerské mesto Ostrava, ktoré čelí kritickej povodňovej situácii.