Politici by už mali prestať strašiť plynovou krízou, myslia si analytici
Politici by už mali prestať strašiť plynovou krízou a roznášať medzi ľuďmi hrôzu, paniku a úzkosť. Myslia si to analytici zo združenia Dáta bez pátosu, podľa ktorých by mali politici viac času venovať dátam a skutočným trendom. Analytik Ivan Bošňák je však presvedčený, že politici milujú, ak môžu zachraňovať ľudí a míňať na to v dobrej viere ich peniaze a regulovať všetko možné, čo by im v normálnych stabilných časoch nebolo dovolené.
Poukazuje napríklad na jeden z ostatných nezmyslov našich politikov o znárodňovaní Slovenských elektrární. „Nerozumejú dátam, nechápu trendy, ale púšťajú sa do avantúr, ktoré nutne skončia zle-nedobre,“ podotkol Bošňák na sociálnej sieti.
Naši politici zneužívajú podľa analytikov zo združenia Dáta bez pátosu situáciu s dodávkami a cenami plynu podobne ako to bolo s pandémiou koronavírusu. „Mali sme to tu posledné dva roky a volalo sa to pandémia. Absolútne negatívne konotácie všade okrem Švédska. Politici sa chopili kormidla a “zachránili” nás. Teraz tu máme agresiu Ruska na Ukrajine a nedostatok energií a šialenstvo pokračuje, pričom riešenia málokto vidí a dáta nečíta takmer nikto,“ zdôraznil Bošňák.
Analytici sú presvedčení, že s vlniacimi sa dodávkami plynu z Ruska a s jeho nespoľahlivosťou sa EÚ hlavne za ostatných dvanásť mesiacov vysporiadala. Rusko už má namiesto 35-percentného podielu 10-percentný podiel na trhu s dodávkami plynu do EÚ.
Ďalšou pozitívnou správou podľa analytikov je, že v zásobníkoch v EÚ je už dnes takmer 90 miliárd metrov kubických plynu. Veľmi pravdepodobne sa vďaka teplému počasiu dostane EÚ blízko 100 miliárd metrov kubických do 4 až 5 týždňov a možno sa v októbri naplnia aj na maximum 106 miliárd metrov kubických. „A to počúvame šesť mesiacov o sústavných problémoch s plynom z Ruska,“ doplnil Bošňák.
EÚ si stanovila cieľ naplniť zásobníky plynu na 80 % k 1. novembru. „Bez fanfár bol tento cieľ splnený k 31. augustu. Nemecko neskôr stanovilo na 1. novembra 95 % cieľ a to by celú Európu posunulo na 84 % k 1. novembru. Tam budeme tento víkend a nie 1. novembra. Je to napriek mizerným ruským dodávkam plynu super úspech,“ podotkol Bošňák s tým, že Slovensko má dnes zásobníky naplnené na 80 % a sme premiantom v Európe.
Analytici z Dáta bez pátosu uznávajú, že cena plynu na trhoch je šialená. Ceny na trhoch sú o 40 % vyššie ako minulý september, a v strede augusta tohto roku boli 11 až 15-krát vyššie ako pred covidom. „Ale nikto nám a vám nepovedal, že z maximálnej ceny v strede augusta sme dnes o 20 % nižšie a cena vyslovené letí dole, aj pre padajúce ceny ropy. Držme si palce,“ uviedol Bošňák.
Máme pred sebou podľa analytikov len jedno veľké riziko, tuhú, chladnú, skorú a dlhú zimu. „Dnes vieme, že v najbližších štrnástich dňoch nezačne. A to sú dobré správy,“ uzavrel Bošňák.
Zdroj: (SITA, md;qq)
Odporúčané články
Dosluhujúci americký prezident Joe Biden v nedeľu po intenzívnom lobovaní ukrajinských predstaviteľov schválil Ukrajine použitie rakiet dlhého doletu na útoky na ruské územie. Na toto rozhodnutie reagoval predseda vlády Robert Fico, ktorý nesúhlasí s Bidenovým rozhodnutím. Bez odozvy neostal ani Kremeľ.
Slovenský premiér Robert Fico sa stal prvým významným politikom z krajín Európskej únie, ktorý vystúpil v ruskej štátnej televízii Rossija 1 od začiatku konfliktu na Ukrajine. Ako uviedol web iDnes.cz, predseda slovenskej vlády v relácii moderátorky Oľgy Skabejevovej kritizoval prístup Európskej únie k riešeniu vojny na Ukrajine.
Poslanci Národnej rady SR vo štvrtok večer odsúdili správanie bývalého prezidenta Andreja Kisku, ktorého právoplatne odsúdil Krajský súd v Prešove z trestného činu daňového podvodu. Návrh na uznesenie, ktoré kritizuje Kiskovu finančnú manipuláciu v súvislosti s prezidentskou kampaňou z roku 2014, podporilo viac ako 60 poslancov koalície. Zo 130 hlasujúcich za uznesenie zahlasovalo 77 zákonodarcov, vrátane trojice odídencov zo Slovenskej národnej strany pod vedením Rudolfa Huliaka. Proti sa postavilo 53 poslancov.