PRIESKUM: Parlamentné voľby by vyhralo Progresívne Slovensko
Parlamentné voľby by vyhralo hnutie Progresívne Slovensko (PS), získalo by 21 percent voličských hlasov. Ukazuje to prieskum agentúry Focus pre portál 360tka.sk. Prieskum bol realizovaný v dňoch 1. až 8. apríla na vzorke 1 020 respondentov.

Na druhom mieste by sa umiestnil Smer-SD so ziskom 19,3 percenta hlasov. Prvú trojku uzatvára Hlas-SD, ktorému by svoj hlas odovzdalo 10,9 percenta respondentov. Do parlamentu by sa tiež dostalo Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), ktoré by volilo 8,4 percenta opýtaných a v súčasnosti mimoparlamentné hnutie Republika s 8,2 percenta hlasov respondentov. Zástupcov v parlamente by malo aj hnutie Slovensko, dostalo by podporu 7,3 percenta účastníkov prieskumu. Brány parlamentu by ešte prekročila strana Sloboda a Solidarita, so ziskom 6,6 percenta hlasov. Pred bránami Národnej rady (NR) SR by skončila Maďarská aliancia (4,7 %), strana Demokrati (4,3%), a tiež v súčasnosti koaličná Slovenská národná strana (3,9 %).
V porovnaní s výsledkami z tohtoročného februára si Smer-SD pohoršil o viac ako dve percentá, no podpora o 1,1 percenta klesla aj progresívcom. Necelé percento stratil aj Hlas-SD. Naopak, polepšili si matovičovci, v porovnaní s predošlým prieskumom stúpla podpora pre hnutie Slovensko o 1,7 percenta. Mierne si polepšilo aj KDH, Republika a SaS, a o málo stúpli preferencie Maďarskej aliancie a SNS. Jemne si pohoršili Demokrati.
Po prepočte hlasov na mandáty by malo Progresívne Slovensko v NR SR 39 poslancov, Smer-SD 36 a Hlas-SD 20 poslancov. Poslanci za KDH a Republiku by obsadili zhodne po 15 kresiel v parlamente. Hnutie Slovensko by získalo 13 mandátov a SaS 12. Štyri v súčasnosti opozičné subjekty, teda PS, SaS, KDH a hnutie Slovensko, by boli teoreticky schopné mať väčšinu v parlamente, spoločne by mali 79 mandátov.
Zdroj:(SITA,kl)
Odporúčané články

Žiadna politická strana, ktorá prijala pozvanie na rokovanie za okrúhlym stolom k bezpečnostným otázkam, nesúhlasí s vyslaním slovenských vojakov na Ukrajinu v rámci mierovej misie. Vyhlásil to v stanovisku prezident Peter Pellegrini, ktorý okrúhly stôl zvolal. V tejto otázke podľa hlavy štátu našli koaličné aj opozičné strany jednomyseľnú zhodu.

Prezident Peter Pellegrini má vážny problém s rentou pre generálneho prokurátora Maroša Žilinku, zákon nepodpíše. Ako avizoval v relácii Sobotné dialógy vo verejnoprávnom Slovenskom rozhlase, pošle ho naspäť do parlamentu.

Parlamentné voľby by vyhralo hnutie Progresívne Slovensko (PS), získalo by 21 percent voličských hlasov. Ukazuje to prieskum agentúry Focus pre portál 360tka.sk. Prieskum bol realizovaný v dňoch 1. až 8. apríla na vzorke 1 020 respondentov.