Samit v Bruseli sa nezačal dobre, rozbilo sa lietadlo a na protest neprišiel srbský prezident
Náročný samit v Bruseli sa v stredu podľa premiéra Roberta Fica nezačal dobre. Na letisku v Bruseli došlo k poškodeniu lietadla rezortu vnútra. Stalo sa tak pri manipulácii s mobilnými schodmi zo strany handlingovej spoločnosti.
„Podobne skepticky vyzeralo aj večerné stretnutie s krajinami západného Balkánu, ktoré sa uchádzajú o členstvo v EÚ. Osobitne som podporil srbského prezidenta Alexandara Vučiča, ktorý sa tohto samitu úmyselne nezúčastnil, aby vyjadril protest proti neférovému zaobchádzaniu inštitúcií EÚ so Srbskom,“ napísal na sociálnej sieti Fico. Zdôraznil, že Srbsko je suverénna krajina a jeho prezident suverénny politik, čo sa podľa jeho slov v EÚ príliš netoleruje.
„Srbsku sa stále vymýšľajú ďalšie a ďalšie podmienky na vstup do EÚ, aby bol čo najdlhšie odďaľovaný, hoci Srbsko patrí medzi najlepšie pripravené krajiny. Dvojaký meter je typickou črtou európskej politiky. Na jednej strane veľkí chlapci tlačia Ukrajinu do EÚ, hoci je absolútne nepripravená, a na strane druhej Srbsku bránia vstúpiť do Únie, lebo je príliš hrdé, sebavedomé a suverénne,“ uviedol Fico. Zároveň dodal, že Alexandar Vučič a Srbi budú mať vždy jeho podporu.
(SITA,ma)
Odporúčané články
Minimálna mzda v porovnaní s vlaňajškom historicky narástla, v roku 2026 je vo výške 915 eur. Informovalo o tom Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR) SR. Doplnilo, že minimálna mzda v porovnaní s minulým rokom od januára 2026 vzrástla o 99 eur. Zvyšujú sa tiež príplatky za prácu v noci a počas víkendov. Rezort práce dodal, že počet ľudí, ktorí pracujú za minimálnu mzdu, klesá.
Prezident SR Peter Pellegrini sa v roku 2025 zaoberal viac ako stovkou zákonov, ktoré schválili poslanci Národnej rady SR počas parlamentných schôdzí. Ako informovala kancelária hlavy štátu, v rámci parlamentom schválených legislatívnych návrhov podpísal 107 zákonov, vrátane zákonu o štátnom rozpočte na rok 2026.
Povedal to politológ Tomáš Koziak pre SITA. Poukázal na to, že verejnosť bola mnohokrát počas roka svedkom nekultúrneho správania sa poslancov Národnej rady, pričom bolo prítomné tak v radoch opozície, ako aj koalície.