Šimečka končí v Európskom parlamente, vracia sa do slovenskej politiky
Predseda hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka oznámil vo štvrtok (12. 10.) predsedníčke Európskeho parlamentu (EP) Roberte Metsole svoju rezignáciu na post podpredsedu Európskeho parlamentu (EP) platnú od 17. októbra.
Ako oznámil na sociálnej sieti, naplno sa vracia do slovenskej politiky. Ako líder opozície bude dôsledne kontrolovať kroky vlády Smeru-SD, Hlasu-SD a Slovenskej národnej strany. „Voči ich štýlu vládnutia musíme budovať oveľa lepšiu, kvalitnejšiu alternatívu. Využijem pritom všetky zručnosti a kontakty z európskej politiky tak, aby sme pre Slovensko ubránili európsku budúcnosť,“ uviedol. Šimečka zdôraznil, že je vďačný a hrdý na to, že mohol ako historicky prvý Slovák reprezentovať našu vlasť na pozícii podpredsedu Európskeho parlamentu.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Fico, Pellegrini a Danko podpísali memorandum o porozumení. Dohodli sa na koalícii
Slováci nie sú o nič horší či menej šikovní
Takmer dva roky na tejto pozícii boli podľa neho skvelou školou vrcholovej politiky. „Vyjednávania s kľúčovými ministrami členských krajín a s komisárkami EÚ, hľadanie dohôd a kompromisov medzi konzervatívcami, liberálmi a socialistami z celej Európy, vedenie rokovaní vyše 700 poslancov a poslankýň,“ vymenoval svoje doterajšie pracovné povinnosti Šimečka. Dodal, že my na Slovensku nie sme o nič horší či menej šikovní, stačí poctivo a denne robiť svoju odbornú robotu a dokážeme sa presadiť v Európe aj všade vo svete.
Nového podpredsedu zvolia čoskoro
Nového podpredsedu EP si europoslanci budú voliť v stredu 18. októbra. Mal by sa ním stať Martin Hojsík. Informovala o tom paneurópska spravodajská webová stránka špecializovaná na politiky Európskej únie Euractiv s tým, že Hojsíka ako náhradu za Michala Šimečku navrhuje frakcia Obnovme Európu. Musí ho schváliť europarlament, pričom v pozícii by bol iba niekoľko mesiacov. Hojsík sa venuje najmä zeleným témam.
„Budem sa snažiť urobiť všetko pre to, aby som získal dôveru kolegov v europarlamente,“ povedal Hojsík. Euractiv ďalej vysvetlil, že na danú pozíciu nemá nárok automaticky, musí ho schváliť celé plénum tajným hlasovaním. Ak bude zvolený, funkciu bude zastávať do júna 2024, keď budú ďalšie eurovoľby.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Zemetrasenie na východe: Majerský ponúka FINANČNÚ POMOC prostredníctvom nadácie
Zdroj: SITA (ma)
Odporúčané články
Poslanci Národnej rady SR vo štvrtok večer odsúdili správanie bývalého prezidenta Andreja Kisku, ktorého právoplatne odsúdil Krajský súd v Prešove z trestného činu daňového podvodu. Návrh na uznesenie, ktoré kritizuje Kiskovu finančnú manipuláciu v súvislosti s prezidentskou kampaňou z roku 2014, podporilo viac ako 60 poslancov koalície. Zo 130 hlasujúcich za uznesenie zahlasovalo 77 zákonodarcov, vrátane trojice odídencov zo Slovenskej národnej strany pod vedením Rudolfa Huliaka. Proti sa postavilo 53 poslancov.
Kontroverzný presun slovenskej vojenskej techniky na Ukrajinu, vrátane systému protivzdušnej obrany S-300, vyvolal vlnu kritiky a podozrení. Na základe správy Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) a trestných oznámení bol zriadený špeciálny vyšetrovací tím s názvom DARCA, ktorý sa zameria na preverenie zákonnosti rozhodnutí predošlej vlády a ich vplyvu na bezpečnosť Slovenska.
V poslednej dobe sa poslanec Miloš Ihnát, spoločne s poslankyňou Zemkovou ocitli v centre pozornosti, a to kvôli svojej fotografii zverejnenej na sociálnej sieti. Podľa najnovších správ z posledného zasadnutia krajského zastupiteľstva, malo byť voči Ihnátovi konanie zastavené.