SITKÁR: Národ, ktorý zabudne na svoju minulosť, nemá budúcnosť
Diskusia o osude Pamätníka vojakov Sovietskej armády v Košiciach rozdeľuje nielen verejnosť, ale aj miestnych politikov. Poslanec NR SR a Mestského zastupiteľstva Andrej Sitkár totiž zastáva názor, že história by mala byť zachovaná, a upozorňuje na finančnú i spoločenskú náročnosť predstavených riešení. Vo vyjadrení pre KOŠICE: DNES uviedol, že podľa neho by bolo najlepším riešením, ak by sa pamätník ponechal na pôvodnom mieste, kde bol postavený po druhej svetovej vojne.
KOŠIČANIA SÚ PODĽA NEHO ZA ZACHOVANIE PAMÄTNÍKA
Andrej Sitkár považuje otázku odstránenia alebo presunutia pamätníka za významnú nielen z hľadiska histórie, ale aj rozpočtu mesta. „Je to národná kultúrna pamiatka. Zaradiť taký bod bez finančného vyčíslenia, čo to bude stáť, je nezodpovedné. Má mesto v tomto čase 700 000 až 900 000 eur nazvyš?“ spýtal sa poslanec, pričom narážal na aktuálne finančné ťažkosti Košíc.
Ako ideálne riešenie problému, navrhol Andrej Sitkár priamu účasť občanov. „Ak by ste urobili v tejto veci referendum Košičanov, výsledok by bol jednoznačný – pamätník ponechať na mieste, kde bol hneď po vojne postavený,“ uviedol Sitkár. Zároveň dodal, že hlavným cieľom by malo byť zlepšenie budúcnosti, a nie zmena histórie. „Meniť by sme nemali históriu a spomienky, ale budúcnosť,“ zdôraznil Sitkár.
IDE O NAŠU HISTÓRIU
Na otázku, či je potrebné zachovávať pamätníky s komunistickými symbolmi, Sitkár odpovedal jednoznačne. „Áno, tie, ktoré neporušujú zákon.“ Taktiež pripomenul, že pamätník bol odhalený už 1. júla 1945, teda už pred vznikom komunistického režimu v Československu.
„Kosáky, kladivá a hviezda sú neoddeliteľnou súčasťou pamätníka a jeho histórie,“ zdôraznil Sitkár. Podľa neho by odstránenie týchto prvkov znamenalo narušenie autenticity pamätníka a zneváženie jeho historického významu.
Na záver Sitkár pripomenul, že rešpektovanie histórie je podľa neho základom národnej identity a zodpovednosti. „Národ, ktorý zabudne na svoju minulosť, nemá budúcnosť,“ uzavrel svoje vyjadrenie k téme odstránenia komunistických symbolov.
Odporúčané články
Kontroverzný presun slovenskej vojenskej techniky na Ukrajinu, vrátane systému protivzdušnej obrany S-300, vyvolal vlnu kritiky a podozrení. Na základe správy Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) a trestných oznámení bol zriadený špeciálny vyšetrovací tím s názvom DARCA, ktorý sa zameria na preverenie zákonnosti rozhodnutí predošlej vlády a ich vplyvu na bezpečnosť Slovenska.
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vo svojej tlačovej správe uviedla, že podporuje iniciatívu na odstránenie symbolov komunizmu, ako sú kosák a kladivo, z pamätníka Červenej armády na Námestí osloboditeľov v Košiciach. SaS zároveň uviedla, že slovenský právny poriadok označuje komunistický režim za zločinecký.
Ministerstvo vnútra začne od decembra realizovať pilotný projekt telových kamier pre policajtov. Oznámil to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) pred dnešným zasadnutím vlády.