Slovensko sa pri pandemickej dohode zdržalo, vláda odmieta obvinenia z medzinárodnej izolácie
Schvaľovanie návrhu tzv. Pandemickej dohody na 78. Svetovom zdravotníckom zhromaždení (WHA) v Ženeve ukázalo, že tvrdenia o medzinárodnej izolácii Slovenska boli podľa Ministerstva spravodlivosti SR zavádzajúce. Rezort tvrdí, že hlasovanie o dokumente prebehlo na základe požiadavky Slovenskej republiky demokraticky, a nie formou všeobecného konsenzu.

Slovensko sa pri hlasovaní o dokumente zdržalo, pričom rovnaký postoj zaujalo ďalších desať krajín, vrátane členských štátov Európskej únie, ako sú Taliansko či Poľsko. Hlasovania sa nezúčastnilo 46 krajín, zatiaľ čo 124 štátov bolo za prijatie návrhu textu. Podľa vyjadrení ministerstva je dôležité zdôrazniť, že aktuálne prijatie návrhu predstavuje len politické vyjadrenie vôle a text dokumentu zostáva právne nezáväzný. Jeho platnosť bude podmienená dokončením rokovaní o tzv. Prílohe, ktorá má riešiť otázky prístupu k patogénom a ich zdieľania medzi štátmi.
Slovensko počas rokovaní prezentovalo zásadné pripomienky k zneniu návrhu. Týkali sa najmä prekrývajúcich sa záväzkov medzi Pandemickou dohodou a novelizovanými Medzinárodnými zdravotníckymi predpismi (IHR 2024), pričom podľa rezortu nebolo jednoznačne určené, ktoré záväzky majú prednosť a podľa akého právneho rámca majú členské štáty postupovať.
Slovenská republika taktiež žiadala, aby boli do textu zapracované formulácie garantujúce rešpektovanie práva jednotlivca na dobrovoľný, slobodný a informovaný súhlas pri použití pandemických vakcín a liekov, ako aj mechanizmus na rýchle odškodnenie osôb pri ujme na zdraví spôsobenej týmito produktmi.
Postoje k pandemickej dohode sa na Slovensku výrazne líšia. Strana SMER – SSD dohodu rázne odmieta a tvrdí, že ohrozuje národnú suverenitu. Opozičná SaS rozhodnutie vlády kritizuje, žiada demisiu ministra zdravotníctva Kamila Šaška a poukazuje na odborný konsenzus v prospech dokumentu. Strana Demokrati vyzvala prezidenta, aby v prípade potreby rozhodol o podpise dohody aj bez súhlasu vlády.
Prezident Peter Pellegrini označil rozhodnutie vlády za nezodpovedné a upozornil na riziko medzinárodnej izolácie a straty prístupu k vedeckým poznatkom. Naopak, minister zdravotníctva Kamil Šaško upozornil, že dohoda potvrdzuje suverenitu štátov pri ochrane verejného zdravia a nezavádza povinné očkovanie. Asociácia súkromných lekárov SR aj Slovenská akadémia vied podporujú prijatie dokumentu a zdôrazňujú, že dohoda vychádza z vedeckých poznatkov a nezasahuje do vnútroštátnych právomocí členských štátov.
Zdroj:(SITA,dkn)
Odporúčané články

Uviedol to predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka, ktorý pokladá vyjadrenie premiéra o neutralite Slovenska za škandalózne.

Človek s prístupom do otvorenej databázy obyvateľov SR môže s podporou umelej inteligencie v rozsahu niekoľkých týždňov odovzdať na prvý pohľad dôveryhodné hárky s dostatočným počtom podpisov na vyhlásenie referenda o akejkoľvek otázke.

Americký prezident Donald Trump formálne schválil vytvorenie strategického partnerstva medzi americkým oceliarskym gigantom U.S. Steel a japonskou spoločnosťou Nippon Steel. Tento krok prichádza po predchádzajúcich obavách o národnú bezpečnosť, ktoré viedli k zablokovaniu pôvodnej transakcie jeho predchodcom.