Voľby sa skončili, ale čo ďalej? TRI SCENÁRE možnej budúcej vlády. Hlas je súčasťou každej z nich
Septembrové parlamentné voľby sú za nami. Ich víťazom sa stala strana Smer-SD a jej predseda Robert Fico tak bude prvý, koho prezidentka Zuzana Čaputová poverí zostavením novej vlády. Či sa mu to podarí a ak áno, tak v akej zostave, je momentálne ešte zahalené rúškom tajomstva.
ČAPUTOVÁ ROZHODNUTIE VOLIČOV REŠPEKTUJE
Strana Smer – sociálna demokracia sa stala neoficiálnym víťazom predčasných parlamentných volieb. Svoj hlas jej odovzdalo 22,94 percenta voličov. Hnutie Progresívne Slovensko podporilo vo voľbách 17,96 percenta voličov a stranu Hlas – sociálna demokracia 14,70 percenta ľudí.
V nedeľu ráno sa k výsledku volieb vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá uviedla, že rešpektuje výsledky volieb ako prejav vyslovenej dôvery voličov a víťaznej strane Smer-SD blahoželá. Rovnako blahoželá aj všetkým ostatným politickým stranám, ktoré budú mať zastúpenie v parlamente a ďakuje všetkým občanom, ktorí sa zúčastnili na voľbách. „Víťaz volieb nesie najväčšiu zodpovednosť za ďalší vývoj, keďže vzbudil najväčšie očakávania verejnosti. Je teraz dôležité, aby ich napĺňal v prospech nás všetkých, v prospech Slovenska,“ uviedla.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Premiér Ódor si cestou na voľby zabudol dôležitý doklad
Do parlamentu sa okrem spomínaných troch dostali aj OĽANO a priatelia, SaS, SNS a KDH. V súvislosti s týmto zložením NR SR sa vynára hneď niekoľko scenárov, ako by mohla vyzerať budúca vláda. Zatiaľ najpravdepodobnejším sa zdá byť spojenie Smeru, Hlasu a SNS. V tomto prípade by koalícia mala 79 mandátov. Druhá alternatíva je, že by Smer hodil cez palubu národniarov na čele s Andrejom Dankom a skúsil by “ukecať” na spoluprácu KDH.
Tretia možnosť je, že by sa Hlas Petra Pellegriniho zaťal a nešiel do vlády so Smerom a skúsil by sa dohodnúť s PS, SaS a KDH. Takáto koalícia by v parlamente obsadila 82 kresiel.
Nech to dopadne akokoľvek, jazýčkom na váhach bude v každom prípade Peter Pellegrini. Ten v nedeľňajšej povolebnej debate na TV Markíza už stihol povedať, že “trojkoalícia je vždy efektívnejšia a stabilnejšia ako štvorkoalícia”. Ako uviedol, všetko bude závisieť na rokovaniach, ktoré budú nasledovať. Zdôraznil, že akákoľvek vláda, ktorá z rokovaní vzíde, bude demokratická, pretože si ju zvolili demokratickí voliči v demokratických voľbách.
VOLEBNÝ DEŇ SME PRE VÁS MAPOVALI ONLINE: ONLINE Po sčítaní takmer všetkých hlasov je rozhodnuté: VOĽBY VYHRAL SMER-SD
„Osobne a ľudsky si nemyslím, že dvaja expremiéri v jednej vláde – to už jedno, v akom pomere nadriadenosti a podriadenosti – že to môže fungovať z dlhodobého hľadiska, pretože každý si bude spomínať na to svoje premiérovanie, má svoj štýl a predstavu, ako by sa mal riadiť vláda, a ešte dupľom, ak sú to dvaja predsedovia strán, lebo nefungovalo to ani pri premiérke Radičovej a predsedovi Dzurindovi a aj tandem Heger a Matovič dopadol rozkolom,“ povedal Pellegrini, čím narážal na jeho možné sedenie vo vláde s Robertom Fico. Moderátor Michal Kovačič na to reagoval, že na to existuje riešenie, že Pellegrini by bol premiérom a Robert Fico predsedom parlamentu. Pellegrini na to reagoval, že „môžu aj takéto alternatívy vzniknúť, alebo opačne, aby sme rešpektovali víťaza.“ Pellegrini sa tiež vyjadril, že akákoľvek vláda vznikne, mala by vyslať signál, že veci, ktoré treba vyšetriť, sa aj vyšetria a aby nemohli vzniknúť pochybnosti, že či sa nebudú zametať veci pod koberec.
Čo sa týka možnej spolupráce Smeru, KDH a Hlasu, tú predbežne zahatal predseda kresťanských demokratov Milan Majerský. V relácii TV Markíza akúkoľvek spoluprácu so Smerom doslova odmietol. Ako povedal, KDH už pred voľbami vyhlásili, že so Smerom do vlády nepôjdu a nič sa na tom nezmenilo ani po voľbách. O akejkoľvek zmene by musela rozhodnúť celoslovenská rada KDH. Majerský zatiaľ nemá žiadne signály, že by sa chystala meniť postoj v tejto veci. Bude zasadať 14. októbra.
ŠIMEČKA NESTRÁCA NÁDEJ
Ako sa hovorí, nádej zomiera posledná a toho sa zrejme drží aj predseda progresívcov Michal Šimečka. Podľa toho je veľmi zlou správou pre Slovensko, že voľby vyhral Smer a ešte horšou by bolo, kedy zostavil vládu. „Urobíme všetko pre to, aby sa to nestalo a aby na Slovensku Robert Fico nevládol. V zásade existujú realisticky dve možné koalície – jedna je vedená Smerom a tá druhá by pozostáva z Progresívneho Slovenska a ďalších strán a mala by dokonca viac mandátov,“ uviedol. Zdôraznil, že rozhodujúce bude, ako k tomu pristúpi strana Hlas. „Je to, tak povediac, civilizačná voľba,“ zhodnotil Šimečka.
Dodal, že dnes sa začnú stretnutia s lídrami ďalších politických strán, s ktorými by PS potenciálne mohlo vytvoriť koalíciu. V priebehu volebnej noci s niektorými komunikoval telefonicky, alebo prostredníctvom sms. Naznačil, že niektoré kontroverznejšie kultúrno-etické otázky, ktoré majú v programe, nebudú ich podmienkou pre vstup do koalície. „My sme si nedávali žiadne červené čiary a všetko bude súčasťou debát,“ povedal líder progresívcov. Zároveň priamo neodpovedal na otázku, či by sa vzdal premiérskeho kresla v prospech Petra Pellegriniho z Hlasu v prípade, že by to umožnilo vznik koalície s PS. Opätovne varoval pre tým, čo by znamenala vláda Smeru pre právny štát, spravodlivosť, zahraničnopolitickú orientáciu, ale aj verejné financie Slovenska.
Odporúčané články
Mestská časť Sídlisko Ťahanovce sa opäť ocitla v centre pozornosti kvôli konfliktu medzi poslancom Miroslavom Špakom a starostom Milošom Ihnátom. Poslanec Špak vo verejnom vystúpení na zastupiteľstve mestskej časti ostro kritizoval hospodárenie vedenia MČ a spôsoby zadávania zákaziek konkrétne jednej externej firme pri ktorej konateľovi vyčíta starostovi Ihnátovi politické prepojenie z minulosti v strane SMER. Starosta Ihnát obvinenia odmieta a zdôrazňuje, že všetky procesy prebiehali a prebiehajú v súlade so zákonom.
Parlament schválil štátny rozpočet na rok 2025, ktorý bol pripravený v zložitých podmienkach. Súčasná vláda zdôrazňuje, že zdedený stav verejných financií patrí medzi najhoršie v Európskej únii. Preto považuje prijatie rozpočtu za kľúčový krok v stabilizácii krajiny a zabránení potenciálnemu ekonomickému kolapsu.
Končí sa rok 2024, primátor Polaček je vo funkcii už šesť rokov a všetci Košičania majú počas nákupov darčekov miesta na parkovanie bezplatne. Návštevníci si síce priplatia, ale ide to na dobrú vec. Financie, ktoré sa vyzbierajú z parkovného (ktoré je dnes drahšie ako v centre Viedne), sa totiž používajú na zlepšovanie dopravnej infraštruktúry a mesto napreduje.