Washington pošle Ukrajine systémy protivzdušnej obrany Patriot
Prezident Spojených štátov Donald Trump v nedeľu oznámil, že Washington pošle Ukrajine systémy protivzdušnej obrany Patriot a naznačil nové sankcie voči Rusku. Šéf Bieleho domu však neuviedol, koľko týchto systémov plánuje Kyjevu poslať.
Táto dodávka zbraní bude súčasťou novej dohody, v rámci ktorej NATO podľa Trumpa uhradí náklady na niektoré americké zbrane určené pre Ukrajinu. Americký líder tiež zopakoval, že je z ruského vodcu Vladimira Putina „sklamaný“. „Putin naozaj prekvapil veľa ľudí. Hovorí pekne, ale večer všetkých bombarduje,“ povedal Trump.
V nedeľu americkí senátori predstavili návrh zákona, ktorý podporili republikáni aj demokrati, na zavedenie 500-percentného cla na dovoz z krajín, ktoré nakupujú ruské tovary. Republikánsky senátor Lindsey Graham pre CBS News uviedol, že medzi tieto krajiny by mohli patriť aj Čína, India či Brazília. Podľa Grahama návrh zákona o sankciách by Trumpovi umožnil „zasiahnuť proti Putinovej ekonomike a všetkým krajinám, ktoré podporujú Putinovu vojenskú mašinériu“.
(SITA,tapo)
Odporúčané články
Opozičná strana Sloboda a Solidarita predstavila návrh ekonomických opatrení, ktorými chce podporiť hospodársky rast na Slovensku. Plán počíta napríklad so zrušením transakčnej dane, návratom k systému rovnej dane na úrovni 19 percent a zavedením nulovej dane zo zisku, ktorý firmy reinvestujú späť do podnikania.
Na viacerých čerpacích staniciach na severe Slovenska došlo v uplynulých dňoch k výpadkom pohonných látok. Dôvodom je zvýšený záujem o tankovanie, najmä zo strany vodičov zo zahraničia, ktorí využívajú nižšie ceny palív v porovnaní s okolitými krajinami.
V prípade, že by v súčasnosti mimoparlamentné hnutie Republika bolo v budúcnosti členom vlády, záujem má predovšetkým o silové zložky. Ako dnes v diskusnej relácii Politika 24 spravodajskej televízie Joj 24 povedal predseda hnutia a europoslanec Milan Uhrík, v rezortoch obrany a vnútra má jeho strana aj veľkú podporu.