18.04.17

Kybernetička Mária Virčíková: Košičanka, ktorá učila robotov myslieť a cítiť

foto: archív MV

Košičanka Mária Virčíková túži  vytvoriť robota, ktorý bude ľuďom pomáhať. Hoci vďaka modernej umelej inteligencii bude podľa nej možné aj takého, ktorý by úplne nahradil človeka pri každodennom živote, kybernetička si myslí, že to nie je správne. 

Mária vyštudovala Fakultu elektrotechniky a informatiky na Technickej univerzite v Košiciach. Na škole programovala humanoidných robotov. A to hlavne takých, ktorí sa výzorom podobali na človeka.  Roboti boli vyrobení z určitého materiálu, ako je plast či železo. Do vienka im vkladala ľudské vlastnosti, myslenie a cítenie.

Pomáhať ľuďom

Momentálne pôsobí v technologicko-kreatívnom štúdiu, kde sa venuje počítačovým hrám a technológiám v rozšírenej realite. „Máme víziu vytvoriť holografického robota. Nie zo železa, ani z plastu, ale pomocou špeciálneho projektora vytvárame ilúziu 3D postavy v rozšírenej realite,“ dodáva. Ten sa dokáže človeku v miestnosti objaviť a zároveň zmiznúť.

foto: Tomáš Puškáš
foto: Alena Rennerová

Jej víziou je teraz pracovať na robotoch tak, aby ľuďom uľahčovali život. „Chcem vytvoriť takého, ktorý s nami prirodzene komunikuje a pomáha ľuďom spĺňať úlohy,“ hovorí o svojich plánoch. Taký, ktorý sa objaví ako realistická ľudská tvár s telom, alebo ako zábavná postavička.  „Deti sa prostredníctvom nej môžu učiť nové veci, robot im môže povedať rozprávku na dobrú noc. Inteligentné kancelárie môžu robota používať ako recepčnú, ktorá privíta návštevu, objedná zamestnancom kávu alebo im poslúži ako rozhranie na internet,“ prezrádza očakávané výsledky šikovná vedkyňa.

Precestovala svet

So skúsenosťami a vedomosťami sa zúčastnila viacerých súťaží a prednášok, kde sama vystupovala.  Vo svojom mladom veku navštívila všetky kontinenty okrem Antarktídy. „Najďalej som bola v Austrálii, na západnom pobreží USA a v Japonsku. Je to zaujímavá súčasť mojej práce, ale niekedy vidím len letisko a hotel, inokedy mám čas aj na spoznávanie miesta,“ hovorí šikovná Mária.

Koncom apríla bude prednášať aj v Prahe na prestížnej konferencii „Machine learning“ (strojové učenie) o umelej inteligencii, na ktorej sa zúčastnia aj významné osobnosti z tejto oblasti. Za svoj najväčší úspech považuje, že robí to, čo ju baví.

foto: archív MV

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím