PR 22.05.18

Košice chce zmeniť na moderné a otvorené mesto

foto: archív vn

Ako prvý ohlásil svoju kandidatúru na primátora Košíc. Stojí za občianskou iniciatívou Som Košičan, ktorá chce z metropoly východu urobiť lepšie miesto pre život. Spolu so svojím tímom pripravuje riešenia pre jednotlivé oblasti života v meste. Vyzýva na spoluprácu a chce spojiť všetkých Košičanov, ktorým záleží na tom, v akom stave je ich mesto. Košičan Viliam Novotný.

Prečo ste sa rozhodli kandidovať?
Nespokojnosť so situáciou v našom meste vo mne dozrievala už dlhšie. Župné voľby ma však utvrdili, že v tom nie som sám, že zmenu chce veľa ľudí. Preto vznikla iniciatíva Som Košičan. Dôsledkom stretnutí a debát o tom, ako vylepšiť naše mesto, bolo aj moje rozhodnutie kandidovať. Lebo riešenia, ktoré máme, môžeme realizovať, len keď budeme mať odvahu prevziať zodpovednosť za mesto. 

Spomínate riešenia, ktoré je podľa vás najzásadnejšie?
Ak chceme, aby sa Košice znovu stali metropolou v tom pravom zmysle slova, musí prísť k zásadnej zmene. Je nevyhnutné urobiť z Košíc otvorené a moderné mesto. Kľúčové je, aby mestské časti dostali viac kompetencií. Nesmú byť skoro vo všetkom odkázané na magistrát a jeho rozhodnutia.

Vy teda nie ste zástancom myšlienky, že počet mestských častí treba znížiť?
Nie, mestské časti netreba rušiť, ale posilňovať. Len tak sa mesto dostane bližšie k ľuďom a ľudia k mestu. Veď kto vie lepšie, kedy treba, napríklad, pokosiť trávniky? Mestská časť či magistrát? Prečo musia majitelia psov platiť daň magistrátu, a nie mestskej časti? Komplikovaný tok peňazí a nejasnosť v kompetenciách spôsobujú obyvateľom mesta chaos a znepríjemňujú život. A prejavuje sa to aj na tom, ako naše mesto vyzerá.

Hovoríte o otvorenom meste, čo si pod tým máme predstaviť?
Žijeme v 21. storočí, komunikácia mesta však ostala v tom minulom. Navrhujeme, aby magistrát zmenil prístup k potrebám občanov – aby sa Košice stali otvoreným mestom, ktoré online komunikuje so svojimi obyvateľmi a obyvatelia vedia, kde presne získať informácie, ako a kde riešiť svoje problémy, nahlasovať podnety. Otvorenosť však znamená aj transparentnosť - Košice musia byť transparentným mestom, ktoré zverejňuje všetky svoje kroky a spravuje svoj majetok pod verejnou kontrolou.

Viliam Novotný chce, aby sa Košice znovu stali metropolou v tom pravom zmysle slova.foto: archív vn
Viliam Novotný chce, aby sa Košice znovu stali metropolou v tom pravom zmysle slova. foto: archív vn
Program pre Košice

Otvorenosť

- dať viac kompetencií mestským častiam, zaviesť online komunikáciu s obyvateľmi, zverejňovať všetky kroky mesta a spravovať jeho majetok pod verejnou kontrolou 

Doprava
- vypovedať zmluvu s EEI, zaviesť zvýhodnené parkovné a cestovné pre Košičanov 

Bezpečnosť
- zaviesť policajné hliadky na kritické linky MHD a v „šedých zónach“ 

Moderné školy
- dať viac slobody a kompetencií školám

Sociálne služby
- vybudovať nový domov seniorov v existujúcich priestoroch v majetku mesta

Šport
- dostavať futbalovú arénu a vybudovať aquapark, podporiť kluby a akadémie 

Oddych a cestovný ruch
- rozvoj oddychových zón Anička, Alpinka, Jazero a Bankov

Kultúra
- vytvoriť nový systém podpory kultúrnych podujatí s využitím priestorov Kulturparku a Kunsthalle

Čistota
- odstrániť nelegálne skládky, zabezpečiť čistotu oddychových zón a sídlisk

 

Čítajte viac: primator volby

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím