Absolventi duálneho vzdelávania majú o 20% vyššie mzdy a menej ako polovičnú nezamestnanosť
Do polroka od ukončenia štúdia majú absolventi duálneho vzdelávania o 20 percent vyššie mzdy, menej ako polovičnú nezamestnanosť, výrazne menej ich odchádza pracovať do zahraničia a taktiež majú 1,5 násobne vyššiu mieru práce v odbore vzdelania ako stredoškolskí absolventi mimo duálneho systému.
Vyplýva to z analýzy Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Ako ďalej v tlačovej správe informuje ústredný riaditeľ ZMOS Michal Kaliňák, zo stredoškolákov mimo duálu pokračuje v štúdiu na vysokej škole 46 percent, pri absolventoch duálneho vzdelávania ide približne o jedno percento.
Analytická štúdia ZMOS podľa Kaliňáka ponúka riešenia zamerané na rozvoj odborného vzdelávania v mestách a obciach. Taktiež sa obsahovo venuje súčasným slabým stránkam a nedostatkom z aplikačnej praxe, na ktoré reaguje návrhom zmien a ich premenou na výhody súvisiace s návrhom kooperačných mechanizmov podporujúcich rozvoj odborného vzdelávania.
„Hlavným cieľom je formulovanie nástrojov a opatrení na rozvoj odborného vzdelávania a s tým súvisiacu podporu miestnej ekonomiky. Štúdia identifikovala hlavné závery a formuluje kľúčové odporúčania,” uviedol Kaliňák.
Podľa štúdie ZMOS je potrebné praktickými a neustálymi krokmi zvyšovať kvalitu nastavenia a renomé systému duálneho vzdelávania. Analýza poukázala aj na potrebu monitorovať uplatenie absolventov stredných odborných škôl, je to kľúčový predpoklad pre ďalší rozvoj systému tohto vzdelávania.
Združenie miest a obcí Slovenska zistilo, že približne každé piate pracovné miesto si vyžaduje stredoškolského absolventa strojárstva a obchodu. Podľa analýzy nepokryjú absolventi ani polovicu dopytu v týchto oblastiach. Analytická štúdia ukázala i potrebu zahrnúť regionálne stratégie ľudských zdrojov do plánov výkonov škôl.
„V súčasnosti sú potreby zamestnávateľov stotožnené s potrebami trhu práce. Zamestnávatelia v prvom rade riešia súčasný nedostatok pracovných síl a krátkodobé potreby, tie však môžu byť diametrálne odlišné od toho, čo potrebuje región a spoločnosť ako celok,” uzavrel Michal Kaliňák.
Zdroj: SITA kh, vr
Odporúčané články
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.
Obyvatelia a cestujúci mestskou hromadnou dopravou sa stále častejšie stretávajú s nepríjemnými obmedzeniami spôsobenými aktmi vandalizmu na vozidlách MHD. Tento problém sa objavuje vo forme nelegálnych nápisov na autobusoch a električkách.
V Košiciach v pondelok 18. novembra zahorela Slovenská kultúrna pochodeň. Išlo o druhé mesto, ktoré v rámci svojej púte navštívila. Predtým bola v Humennom, štafetový protest pokračuje v utorok v Prešove.