Ak tu niekto pomohol ľuďom v ťažkej situácii, bolo to ministerstvo spravodlivosti, tvrdí Kolíková

Neúčinná legislatíva o osobnom bankrote prispievala podľa ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (klub SaS) v minulosti k tomu, že sa dlžníci dostávali do dlhovej špirály. Nebolo náhodné, že exekútorom bol človek, ktorý predtým pôsobil v spoločnosti, ktorá poskytovala pôžičky, čím tak išlo o osobu, ktorá bola od počiatku zaujatá vo veci. Informovala o trom ministerka na tlačovej konferencii.
Súčasná právna úprava je podľa ministerky správna, je primerane efektívna, spravodlivá a sleduje tie ciele, ktoré má mať exekučné konanie. „Súčasná úprava zabezpečuje, aby ste dostali exekútora na základe náhodného výberu a potom, ak je dlžník vo viacerých exekučných konaniach, tak ten istý exekútor má na starosti aj ďalšie veci. To je naozaj veľmi efektívny spôsob, ako sa domôcť vymoženia pohľadávok a nerobia sa viackrát tie isté úkony, pokiaľ ide o toho istého dlžníka,” uviedla Kolíková.
Pokiaľ zmeny v rámci exekučných amnestií navrhuje hnutie Sme rodina, mala by svoje požiadavky podľa Kolíkovej ozrejmiť. „Ak tu niekto niečo doniesol ľuďom, ktorí boli naozaj v ťažkej situácii, tak to bolo ministerstvo spravodlivosti. My sme prišli s návrhom, ako lepšie nastaviť celú zrážku zo mzdy. Bol to náš nápad,” podčiarkla s tým, že spôsob komunikácie, ktorý s tým súvisel, bol nepatričný k tomu, kto koľko práce vynaložil a koho to bol nápad. „Takže ak sa pomohlo niekomu, kto bol v dlhoch a nastavilo sa im veľkorysejšie latku do hranice príjmu, na ktorý sa nesiaha, tak sme to boli my. Čo sa týka exekučnej amnestie, netuším, okrem toho, že to spomína koaličný partner, čo to má byť. Takže ak za mnou príde koaličný partner s konkrétnym návrhom, akú má predstavu, môžeme sa o tom rozprávať. Ale situácia, keď sa bavíme o exekučnej amnestii, je v zásade odlišná od roku 2012 či 2016, keď to bolo na stole. Akože akých pohľadávok sa to má týkať? Ja neviem,” skonštatovala Kolíková.
Zdroj: (SITA, DSe;bfe)
Odporúčané články

Slovenský reprezentant v skejtbordingu Richard Tury si vyjazdil druhé miesto na prestížnom podujatí FISE – Battle of the champions 2025 v čínskom Macau. Boli to prvé preteky v sezóne 2025 pre víťaza nedávnej ankety Športová osobnosť Košíc.

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Igor ŠIMKO (HLAS – SD) a Andrej SITKÁR (SMER – SSD) vystúpili na verejnej diskusii týkajúcej sa budúcnosti Košíc a menšieho počtu mestských častí ako je to dnes. Diskusiu zorganizovala Katedra politológie Filozofickej fakulty UPJŠ a OZ Res Publica s účasťou viac ako 80 ľudí z celého politického spektra aj akademickej obce, či starostov. Predstavili svoj model 6 mestských častí a zároveň zmeny v Zákone o meste Košice, ktoré majú previezť 2.najväčšie mesto touto transformáciou samosprávy a ušetrením miliónov EUR Košičanov. Tie sa môžu investovať práve do hmatateľných služieb obyvateľom. Rozhodnutie je potrebné prijať do októbra 2025, keďže zmeny územnej povahy môžu byť prijaté do 1 roka pred konaním nasledujúcich volieb.

11. apríl je Svetový deň Parkinsonovej choroby, ktorou trpí odhadom až 10 miliónov ľudí na svete a 20 tisíc na Slovensku. Najčastejšími príznakmi sú tras, svalová stuhnutosť či problémy s rovnováhou, a to najmä u seniorov. Svetový deň Parkinsonovej choroby sa pripomína od roku 1997 a jeho symbolom sa stal červený tulipán.