Akčný plán digitálnej transformácie Slovenska sa priebežne plní, pandémia posunula viaceré opatrenia
Všetky opatrenia Akčného plánu digitálnej transformácie Slovenska na roky 2019 až 2022 sa priebežne realizujú alebo sú už splnené. Zhoršená epidemiologická situácia pre ochorenie COVID-19 zapríčinila posun v plnení viacerých z 21 opatrení, avšak ich celková realizácia nebola ohrozená. Ako vyplýva z informácie, ktorú vláda v stredu vzala na vedomie, o plnení opatrení akčného plánu priebežne diskutuje medzirezortná pracovná skupina pre digitálnu transformáciu SR. Materiál obsahuje podrobný odpočet plnenia konkrétnych opatrení s termínom do 30. júna 2022.
Prioritné oblasti Akčného plánu digitálnej transformácie Slovenska na roky 2019 až 2022 sú napĺňané aj v nadväznosti na programové vyhlásenie vlády. Nadobúdanie digitálnych zručností, podpora rozvoja digitálnej ekonomiky, využívanie nových technológií, ako umelá inteligencia, vysokovýkonné výpočty alebo blockchain, či digitalizácia a inovácie vo verejnej správe a zlepšenie využívania údajov sú podľa dokumentu kľúčom k úspechu a rastu konkurencieschopnosti slovenskej ekonomiky. Viacero prioritných oblastí a projektov identifikovaných v akčnom pláne je podporovaných z prostriedkov Mechanizmu obnovy a odolnosti.
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) bude naďalej podporovať plnenie opatrení akčného plánu v rámci pracovnej skupiny pre digitálnu transformáciu SR a bude podporovať ostatné rezorty v osvojení si priorít digitálnej transformácie aj v kontexte národného Plánu obnovy a odolnosti, kde sú digitálne témy zastúpené. Ministerstvo tiež pripravuje pokračovanie Akčného plánu digitálnej transformácie SR na roky 2023 až 2026, ktorý má vláda schváliť do konca roka 2022, ako vyplýva aj z Plánu obnovy a odolnosti. V tomto roku sa v oblasti digitalizácie pripravujú aj Akčný plán inteligentných miest a regiónov a Stratégia a akčný plán rozvoja digitálnych zručností.
V Národnom superpočítačovom centre plánujú ku konca roka uviesť do prevádzky nový superpočítač zo zdrojov Operačného programu Integrovaná infraštruktúra. Zároveň bude pokračovať príprava realizácie špičkového národného superpočítača z Plánu obnovy a odolnosti. Štúdia uskutočniteľnosti navrhne rozsah ako aj umiestnenie infraštruktúry. Na základe aktualizácie Národného plánu širokopásmového pripojenia majú mať do roku 2030 prístup ku gigabitovému pripojeniu všetky domácnosti, ako aj školy, dopravné uzly a hlavní poskytovatelia verejných služieb, či podniky používajúce digitálne služby. Rezort informatizácie pripravuje štúdiu uskutočniteľnosti, ktorá detailnejšie popíše implementáciu intervenčných priorít. Súčasťou štúdie je analýza nákladov a prínosov verejnej investície do budovania digitálnej infraštruktúry z prostriedkov nového Programu Slovensko. Štúdia má byť hotová ku koncu roka, v prvom štvrťroku 2023 bude jej verejné pripomienkovanie a následne ju majú schváliť. Taktiež sa pripravuje mapovanie bielych adries, na ktorých nie je a neplánuje sa vybudovať komunikačná infraštruktúra ultrarýchlych širokopásmových sietí.
Zdroj: (SITA, be, qq)
Odporúčané články
Členovia Hasičského a záchranného zboru navštívili Materskú školu Budapeštianska 1 a jej elokované pracovisko na Viedenskej 34 v Košiciach, aby najmenším deťom zábavnou a interaktívnou formou priblížili základy bezpečnosti a predstavili im prácu záchranných zložiek.
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.
Ľudia si opäť pripnú červený mak na znak úcty k vojnovým hrdinom. V pondelok 11. novembra si Slovensko pripomenie Deň vojnových veteránov. Ako informovalo združenie Post Bellum, tento deň je príležitosťou pripomenúť si príbehy hrdinov, ktorí bojovali za slobodu.