Deň obetí holokaustu: Slovensko sa jasne vymedzuje proti fašizmu a rasizmu
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár upozornil pri príležitosti Dňa obetí holokaustu a rasového násilia na silný protifašistický odkaz, ktorý musí ostať i dnes jedným zo základných pilierov Slovenskej republiky.

„Vďaka Slovenskému národnému povstaniu sa Slovenky a Slováci vzopreli neprávostiam a bojovali za život v mieri, slobode, kde sa ľudia nerozdeľujú podľa vierovyznania, farby pleti alebo iného názoru,“ vyhlásil minister J. Blanár s tým, že Slovensko sa na tomto základe jasne vymedzuje proti akýmkoľvek formám antisemitizmu či rasizmu.
„Nemôžeme pripustiť, aby sa princíp kolektívnej viny a prvky fašizmu akýmkoľvek spôsobom opäť vkrádali do našej spoločnosti, či už podporovaním vojny, šírením nenávistných prejavov, alebo rozdeľovaním spoločnosti, odmietaním iného názoru,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie a zdôraznil: „Tento odkaz nás spája. Je potrebné si neustále pripomínať ľudské práva a mierové hodnoty zakotvené v Ústave SR, aby sa neopakovala história spojená s tragédiou holokaustu. Česť pamiatke všetkým obetiam.“
Slovenská republika si od roku 2001 pripomína 9. september ako pamätný deň – Deň obetí holokaustu a rasového násilia. Vláda vojnovej Slovenskej republiky prijala 9. septembra 1941 Židovský kódex, ktorý ustanovil osobitný právny režim pre občanov židovského pôvodu a vyznania a zásadne obmedzil ich občianske, náboženské, spoločenské a základné ľudské práva na území vtedajšieho Slovenska. Tragédia holokaustu postihla 70-tisíc židovských obetí zo Slovenska.
Zdroj: (TS)
Odporúčané články

Na základnej škole (ZŠ) Mateja Lechkého 4 na Sídlisku KVP vládne od januára čulý stavebný ruch. Mesto prerába nevyužívané priestory školy, v ktorých sa po rekonštrukcii vytvorí elokované pracovisko neďalekej materskej školy (MŠ) Húskova 45 s cieľom rozšíriť jej kapacitu. V nových priestoroch vznikne jedna trieda škôlky pre 20 detí.

Na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) v Košiciach inštalovali výstavu Unissued Diplomas – Neodovzdané diplomy. Putovná výstava fotografií, ktorá potrvá do 11. apríla, si uctieva pamiatku 40 študentov, ktorí nemohli ukončiť štúdium, pretože zahynuli v rusko-ukrajinskej vojne.

Vyhliadková veža na vrchu Hradová, ktorá ponúka jedinečné výhľady na Košice a okolitú krajinu, by sa po rokoch mala dočkať rozsiahlej rekonštrukcie. Plány zahŕňajú modernizáciu osvetlenia, opravu konštrukcie a nový informačný systém.