Domáca izolácia po pozitívnom teste trvá päť dní. Po nej ste povinní nosiť respirátor!
Domáca izolácia trvá päť dní od dátumu odobratia vzorky s pozitívnym výsledkom na koronavírus. Túto povinnosť na sociálnej sieti pripomenul rezort zdravotníctva.
Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti stručne uviedlo, ako postupovať pri pozitívnom teste v súčasnej situácii narastajúceho počtu nových prípadov naprieč Európou vrátane Slovenska. Osoba po doručení pozitívneho výsledku má nastúpiť do domácej izolácie a informovať ľudí, s ktorými sa stretla dva dni pred odberom, ak nemala príznaky. V prípade príznakov ochorenia COVID-19 je dôležité informovať úzke kontakty, s ktorými sa osoba stretla dva dni pred objavením prvých príznakov. Karanténa po úzkom kontakte nie je povinná, iba ak by o tom rozhodol ošetrujúci lekár.
Domáca izolácia trvá päť dní od dátumu odobratia vzorky s pozitívnym výsledkom. Ak sa počas piateho dňa izolácie objavia príznaky, o ukončení izolácie rozhodne ošetrujúci lekár. Po ukončení izolácie je pozitívna osoba povinná nasledujúcich päť dní nosiť na verejnosti respirátor, výnimkou sú deti do šesť rokov.
Odborníci naďalej odporúčajú pri príznakoch sa otestovať, používať rúško či respirátor, zvýšiť opatrnosť pri cestovaní či dodržiavať odstup a vyhnúť sa objímaniu. Vhodné je dať sa zaočkovať proti COVID-19, chrániť najzraniteľnejších a nevyhnutné je nosiť respirátor u lekára, v nemocniciach, lekárňach a sociálnych zariadeniach. Samozrejmosťou by malo byť umývanie rúk.
Zdroj: (SITA, mt;avl)
Odporúčané články
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach podalo k dnešnému dňu výpoveď 263 lekárov. Podľa informácií, ktoré poskytla Ladislava Šustová, vedúca Komunikačného odboru UNLP, sa výpovede týkajú výlučne lekárov a žiadne z nich neboli podané zo strany zdravotných sestier.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice ponúka tehotným ženám a ich partnerom možnosť absolvovať psychofyzickú prípravu na pôrod. Tento špecifický vzdelávací program je navrhnutý tak, aby budúcim rodičom pomohol osvojiť si vedomosti, zručnosti a návyky potrebné na bezpečné rodičovstvo. Program zahŕňa aj aktivity, ktoré podporujú zníženie stresu, úzkosti a napätia pred pôrodom.