Envirorezort vyzýva návštevníkov chránených území k mimoriadne zodpovednému správaniu

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) vyzýva návštevníkov chránených území k mimoriadne zodpovednému správaniu. Dôvodom sú požiare v národných parkoch. Informovalo o tom tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia SR.
V čase akútneho nedostatku zrážok sú trávnaté a lesné porasty oveľa náchylnejšie na vznietenie a oheň sa nimi šíri rýchlejšie. Na vypuknutie veľkého lesného požiaru, ktorý spôsobí miliónové škody, tak niekedy stačí jediný nedostatočne uhasený ohorok z cigarety alebo založenie ohňa, ktorý sa rozšíri do okolitého prostredia. Vo štvrtok bola na Slovensku iba tretí raz v histórii meraní zaznamenaná teplota 40 stupňov Celzia. V momente, keď sa k extrémnemu suchu pridávajú aj vysoké teploty, je preto k návšteve prírody potrebné pristupovať maximálne zodpovedne a vyvarovať sa manipulácii s ohňom.
Požiar, ktorý vo štvrtok zachvátil Národný park Veľká Fatra v katastrálnom území obce Liptovské Revúce je už druhým požiarom za posledných 48 hodín v niektorom z deviatich národných parkov na našom území. V stredu horela časť územia v Tatranskom národnom parku. Vo Veľkej Fatre stále zasahujú hasiči aj za pomoci vrtuľníka z leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR, ktorí sa v teréne neprístupnom pre hasičskú techniku snažia dostať oheň pod kontrolu. Slovensko aktuálne čelí doteraz nevídaným prejavom sucha spôsobeným globálnymi klimatickými zmenami, čo má za dôsledok aj to, že sú lesy náchylnejšie na vznik požiarov.
MŽP pripomína, že pobyt v chránených územiach má svoje pravidlá stanovené Zákonom o ochrane prírody a návštevným poriadkom konkrétneho národného parku či chránenej krajinnej oblasti. Už v územiach s 3. stupňom ochrany nie je povolené stanovanie, táborenie mimo zastavaného územia obce, zakladanie ohňa mimo uzavretých stavieb a vyhradených lokalít, zbieranie rastlín a ich plodov, púšťanie ohňostrojov mimo uzavretých stavieb, či pohyb ľudí mimo vyznačených turistických chodníkov. Podmienky, za akých možno niektoré aktivity vykonávať nad rámec zákona, upravujú návštevné poriadky jednotlivých národných parkov a chránených krajinných oblastí. MŽP preto odporúča všetkým návštevníkom, aby sa ešte pred samotným príchodom do chráneného územia oboznámili s jeho návštevným poriadkom.
Zdroj: (SITA, kh;mlu)
Odporúčané články

Minulý týždeň došlo na železničnej trati pred Ťahanovským tunelom v Košiciach k tragickej udalosti. Nákladný vlak tam zrazil len 12-ročného chlapca, ktorý sa podľa medializovaných informácií rozhodol svoj život ukončiť sám. Presné okolnosti a príčiny jeho smrti sú predmetom policajného vyšetrovania.

Príchod jari priniesol nielen teplejšie dni, ale aj iniciatívu skrášliť mestské prostredie. Dobrovoľníci sa v sobotu zapojili do jarného upratovania v mestskej časti Šaca, ktoré organizovala nezisková organizácia.

Zhromaždenia „Slovensko je Európa“ pokračujú v piatok 7. marca v 40 mestách doma aj v zahraničí. Ako informovala Katarína Cíbiková z iniciatívy Mier Ukrajine, spoločne s občianskymi aktivistami a iniciatívami už tento piatok na námestiach ukážu, že skutoční vlastenci stoja na strane slobodnej Európy.