Hlavný hygienik vydáva aktualizované opatrenia k detským táborom
Od 1. júla platí upravené usmernenie hlavného hygienika Jána Mikasa k organizovaniu detských táborov. Informáciu poskytla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková. Usmernenie sa vzťahuje na organizované tábory s minimálne piatimi deťmi do 18 rokov veku, ak trvajú dlhšie ako štyri dni a ich účelom je rekreácia detí a mládeže, posilnenie ich zdravia a telesnej zdatnosti.
Usmernenie hlavného hygienika upravuje postupy pri organizácii a prevádzke zotavovacích podujatí, najmä povinnosti prevádzkovateľa pri zabezpečení ochrany zdravia účastníkov tábora a postup v prípade výskytu ochorenia COVID-19. Prevádzkovateľ tábora musí podľa usmernenia urobiť vstupný zdravotný filter u detí a pred nástupom do tábora skontrolovať prehlásenia o ich bezinfekčnosti. Pred začiatkom zotavovacieho podujatia musí tiež skontrolovať odbornú spôsobilosť pracovníkov v kuchyni. Počas tábora je prevádzkovateľ povinný vykonávať zvýšený zdravotný dohľad a zabezpečiť dôsledné dodržiavanie hygienických pravidiel.
V prípade výskytu ochorenia COVID-19 má organizátor tábor ukončiť a bezodkladne informovať regionálny úrad verejného zdravotníctva. „Pri ostatných infekciách záleží na ich druhu a rozsahu ich rozšírenia v danom kolektíve a ďalších faktoroch ohniska nákazy,“ usmernil hlavný hygienik s tým, že rodičov je potrebné pred začiatkom tábora upozorniť, aby boli v prípade potreby dostupní. Takisto musí overiť aktuálnosť kontaktných údajov na rodičov alebo iných zákonných zástupcov detí pre prípad zdravotnej indispozície dieťaťa.
Usmernenie definuje hygienické požiadavky podľa typu ubytovania a od štandardného spôsobu prania, vynášania odpadu či zabezpečovania ochranných pomôcok pre personál. Rovnako určuje požiadavky na prípravu stravy a stravovanie a spôsob zásobovania pitnou vodou. V prípade priaznivej epidemickej situácie je možné povoliť aj účasť detí pri príprave stravy, s výnimkou tepelného spracovávania. Zdravotný stav detí, prítomných pri príprave jedla, musí posúdiť zdravotník. “Pre personál, pripravujúci stravu, musí byť vyčlenené samostatné WC a umývadlo,” určuje jedno z opatrení.
Mikas odporúča na výlety počas tábora využívať súkromnú hromadnú dopravu. Ak sa zhorší epidemická situácia, je vhodné, aby deti nosili rúška. V prípade, že dopravu detí do tábora je možné zabezpečiť iba autobusom či vlakom, je potrebné dodržiavať štandardné protiepidemické opatrenia vo verejnej hromadnej doprave.
Prehlásenie o bezinfekčnosti do tábora predkladá nielen dieťa, ale aj vedúci, inštruktori, personál kuchyne, upratovačky a ďalšie osoby prítomné na akcii. Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti vydá všeobecný lekár najskôr jeden mesiac pred začiatkom tábora.
Zdroj: (SITA, it;avl)
Odporúčané články
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach podalo k dnešnému dňu výpoveď 263 lekárov. Podľa informácií, ktoré poskytla Ladislava Šustová, vedúca Komunikačného odboru UNLP, sa výpovede týkajú výlučne lekárov a žiadne z nich neboli podané zo strany zdravotných sestier.
Košice sa pridávajú k celoslovenským spomienkovým akciám pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie, ktorá znamenala prelomové zmeny v dejinách Slovenska. Séria podujatí s názvom 35 rokov slobody odštartuje v piatok 15. decembra a vyvrcholí v nedeľu mítingom na Hlavnej ulici pod názvom Nádejou sme my, občania.