Hlavným cieľom zákona je zvýšiť potenciál obehovej ekonomiky v oblasti stavebného odpadu
Prezidentka SR Zuzana Čaputová dnes podpísala zákon, podľa ktorého bude potrebné stavebné odpady a odpady z demolácií materiálovo zhodnotiť. Výstup z recyklácie sa má využívať vtedy, pokiaľ to podmienky dovolia. Zavádza to vládna novela zákona o odpadoch.
Hlavným cieľom zákona je zvýšiť potenciál obehovej ekonomiky v oblasti stavebného odpadu a sektora stavebníctva, čo bude viesť k vyššej miere recyklácie a predchádzaniu vzniku stavebného odpadu. Za pôvodcu stavebného odpadu sa bude považovať osoba, ktorej bolo vydané povolenie. Pôvodca tak bude zodpovedať za nakladanie s odpadmi a bude povinný zabezpečiť zhodnotenie a recykláciu stavebného odpadu a odpadu z demolácie, a to vrátane spätného zasypávania ako náhrady za iné materiály. Povinnosťou bude tiež vykonávať selektívnu demoláciu tak, aby bolo zaistené ich maximálne opätovné využitie a recyklácia. O fyzickom nakladaní s odpadmi bude potrebný preukázateľný zmluvný vzťah medzi právnickými či fyzickými osobami, uzatvorený pred realizáciou demolačných prác, najneskôr tri pracovné dni vopred. Zmluvu bude potrebné písomne ohlásiť orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva, v územnom obvode, kde budú demolačné práce vykonané.
Po ukončení demolačných prác treba orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva písomne ohlásiť vyhodnotenie selektívnej demolácie. Obsahom má byť druh, kategória, množstvo odpadu a spôsob, ktorým bol odpad zhodnocovaný alebo zneškodňovaný. Cieľom je zabezpečiť prípravu materiálu na opätovné použitie, recykláciu a zhodnotenie stavebného odpadu a odpadu z demolácie v jednotlivom kalendárnom roku najmenej na 70 percent jeho hmotnosti.
Zdroj: (SITA, kh;adz;isu)
Odporúčané články
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
V Košiciach v pondelok 18. novembra zahorela Slovenská kultúrna pochodeň. Išlo o druhé mesto, ktoré v rámci svojej púte navštívila. Predtým bola v Humennom, štafetový protest pokračuje v utorok v Prešove.