Na Slovensku potvrdili prípad ochorenia na západonílsku horúčku
Na Slovensku potvrdili prípad ochorenia na západonílsku horúčku. Ako ďalej informuje Úrad verejného zdravotníctva SR, ochorenie sa zistilo u muža nad 60 rokov z Bratislavského kraja. Nateraz nie je jasné, či ide o domáci prípad, alebo zo zahraničia. Dotyčný sa nachádzal totiž aj v Bratislave a aj v maďarskej obci Rajka. Epidemiologické vyšetrovanie naďalej pokračuje.
Podľa úradu ide o druhý zdokumentovaný prípad ochorenia u človeka na území Slovenska. Prvý je ešte zo septembra 2019. Výskyt prípadu na Slovensku ako taký nie je však podľa úradu dôvodom na vyvolávanie paniky. Namieste je primeraná obozretnosť, čo sa týka výskytu príznakov a prevencie, ktorá spočíva v individuálnej ochrane pred poštípaním.
Západonílska horúčka je endemickou zoonózou, ktorá sa priebežne objavuje v západnej, strednej a južnej Európe. Pred ochorením sú počas letnej sezóny v ostatných rokoch vystríhaní najmä návštevníci Talianska a Grécka. Celkovo je ochorenie rozšírené predovšetkým v severoafrických pobrežných oblastiach, vo východnej a južnej Afrike, južnej Európe, na Blízkom a Strednom Východe a v Indii.
Západonílska horúčka je akútne horúčkovité ochorenie. Pôvodcom ochorenia je západonílsky vírus z čeľade Flaviviridae. Ochorenie prenášajú komáre, najčastejšie z rodu Culex. Tieto komáre sajú infikovanú krv vtákov. Iný prenos z človeka na človeka než prenos krvou a tkanivom nie je podľa úradu považovaný za reálny. Medzi klinické príznaky ochorenia patrí náhly vzostup teploty, bolesť hlavy, hrdla, pohybového aparátu, zvýšená únava, nechutenstvo, prítomnosť kožnej vyrážky. Prevažným prejavom je mierne chrípkové ochorenie.
Zdroj: (SITA, br;mt)
Odporúčané články
Na známom sídlisku Luník IX sa začal odvážny projekt, ktorý môže zmeniť životy mnohých detí. Riaditeľ školy a tím trénerov spustili pred časom tréning bojových športov pre deti s cieľom nielen naučiť ich sebaobrane, ale aj poskytnúť disciplínu a perspektívu lepšej budúcnosti. Tréningy sú pritom podmienené dobrým správaním a výsledkami v škole, čím sa motivujú deti k lepšiemu zápalu pre vzdelávanie. Deti aj napriek nepriaznivým podmienkam dosahujú skvelé výsledky, pričom sa jeden zo žiakov prebojoval až na majstrovstvá sveta.
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice ponúka tehotným ženám a ich partnerom možnosť absolvovať psychofyzickú prípravu na pôrod. Tento špecifický vzdelávací program je navrhnutý tak, aby budúcim rodičom pomohol osvojiť si vedomosti, zručnosti a návyky potrebné na bezpečné rodičovstvo. Program zahŕňa aj aktivity, ktoré podporujú zníženie stresu, úzkosti a napätia pred pôrodom.