Občianske združenie otvorilo centrá krízovej pomoci v každom krajskom meste na Slovensku
Prvú psychologickú pomoc dostane každý človek nachádzajúci sa v hraničnej krízovej situácii už v každom krajskom meste na Slovensku, avizovalo občianske združenie IPčko. Ivana Kohutková z IPčka v tlačovej správe informuje, že v štvrtok 29. septembra združenie otvorilo posledné krízové centrum Káčko v Trenčíne. Táto pomoc je podľa združenia anonymná, bezplatná a nonstop dostupná. Psychológ a riaditeľ IPčka Marek Madro tvrdí, že na ich linky pomoci sa obracajú ľudia nachádzajúci sa v ťažkom psychickom rozpoložení. „Ide najmä o mladých, ktorých duša bolí natoľko, že pomýšľajú na samovraždu. Pomoc však často nie je dostupná a oni v takýchto momentoch nenachádzajú potrebnú podporu. Preto sme našu online pomoc rozšírili v každom kraji o offline krízové služby Káčko a výjazdový Krízový intervenčný tím IPčko,” vysvetľuje Madro.
Kohutková vysvetľuje, že v centre krízovej pomoci tzv. Káčku si môže človek dohodnúť osobné stretnutie. Ide o krátkodobú službu, ktorá však nenahrádza vyšetrenie alebo liečbu u lekára či psychológa. Káčko je okrem Slovákov dostupné aj pre Ukrajincov. Riaditeľ Madro uviedol, že „v Káčkach nepomáhame iba ľuďom s naliehavými duševnými ťažkosťami. Myslíme aj na tých, ktorí majú negatívne skúsenosti s neanonymnou psychologickou pomocou a boja sa vyhľadať podporu, keď ju akútne potrebujú.” Každé takéto centrum krízovej pomoci disponuje napr. boxovacím vrecom, terapeutickými kartami, antistresovými maľovankami, ale aj virtuálnou realitou. Krízový intervenčný tím IPčko „osobne prichádza za človekom uvažujúcim o samovražde, ale aj za obeťami domáceho násilia. Taktiež poskytuje pomoc školám po tragických a emocionálne náročných situáciách alebo ľuďom počas pátrania po nezvestných osobách,” dodáva Kohutková.
Podľa slov občianskeho združenia IPčko je ich cieľom, aby prvá psychologická pomoc bola dostupná v každom krajskom meste. Prvé Káčko bolo dostupné v Bratislave v roku 2014. V Trnave, Nitre a Banskej Bystrici boli otvorené vlani a tohto roku otvorili centrum krízovej pomoci v Košiciach, Prešove, Žiline a Trenčíne.
Zdroj: (SITA, ta, vr)
Odporúčané články
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
Koncom augusta schválili poslanci mestského zastupiteľstva poskytnutie dotácií v celkovej výške 50 000 eur pre občianske združenia (OZ), ktoré zabezpečujú starostlivosť o nechcené túlavé a týrané spoločenské zvieratá, ich veterinárne ošetrenie ako aj ďalšie činnosti smerujúce k adopčnému procesu.
Návštevníci verejného cintorína sa počas sviatkov Všetkých svätých a Dušičiek môžu tešiť na nové estetické úpravy, ktoré toto najväčšie pietne miesto na Slovensku dôstojne obohatili.