Oblečte sa do bodiek a zapojte sa do osvetovej kampane
Na 29. októbra pripadá Svetový deň psoriázy a spolu s ním prichádza možnosť solidarity s pacientmi trpiacimi touto chronickou kožnou chorobou. Na tento deň je naplánovaná iniciatíva s názvom “Oblečme sa do bodiek, zdieľajme fotografie na sociálnych sieťach a podporujeme pacientov so psoriázou”, ktorá bude prebiehať nielen na Slovensku, ale aj v ďalších krajinách Európskej únie.
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach, s dlhodobou tradíciou v osvetových aktivitách okolo psoriázy, aktívne podporuje túto kampaň. Špecialisti z Dermatovenerologickej kliniky tejto nemocnice momentálne liečia viac ako 1000 pacientov s touto chorobou, pričom väčšina z nich je vo veku 50 až 55 rokov.
Cieľ kampane
Cieľom “Bodkovaného dňa” je zvýšiť povedomie o psoriáze a získať podporu pre túto osvetovú kampaň v celej EÚ. Zapájajú sa do nej organizácie ako Bodkáčik a Spoločnosť psoriatikov a atopikov SR, ktoré sa zaoberajú podporou pacientov s psoriázou. Silnú podporu majú aj od zahraničných organizácií vrátane IFPA (International Federation z Psoriasis Associations) a EUROPSO (European Federation z Psoriasis Associations).
Čo je to psoriáza?
Je dôležité si uvedomiť, že psoriáza nie je infekčné ochorenie, a preto nie je dôvod na to, aby sa ľudia pacientom stránili. Napriek tomu, niektorí nepoučení jednotlivci majú diskriminačné správanie voči týmto pacientom. Toto neporozumenie môže vážne ovplyvniť psychický stav pacientov, pričom psoriáza sama o sebe už predstavuje stres. Nedostatok porozumenia zo strany verejnosti zvyšuje utrpenie pacientov a ich izoláciu.
Psoriáza je chronické ochorenie kože, ktoré je poruchou imunitného systému. Hoci presný dôvod jej vzniku nie je úplne jasný, genetické faktory a rôzne provokačné faktory sú dôležitými prvkami tejto choroby. Súčasné teórie hovoria, že stres, nesprávny životný štýl, nadváha, obezita a bakteriálne infekcie môžu prispieť k vzniku psoriázy. V niektorých prípadoch môže dôjsť aj k zápalu kože alebo mechanickému a chemickému poškodeniu kože. Takmer 30 % pacientov s psoriázou môže trpieť aj psoriatickou artritídou, čo môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám, vrátane invalidity.
„Naše dlhoročné skúsenosti a osvedčené postupy v kombinácii s modernými liečebnými metódami ale poukazujú na fakt, že aj keď psoriáza patrí medzi nevyliečiteľné ochorenia, pacient sa dá udržiavať vo veľmi dobrom stave s vysokou kvalitou života,“ dodáva doktor Kampe.
Na Svetový deň psoriázy (29. 10.) môže verejnosť prejaviť solidaritu tým, že si oblečie oblečenie alebo doplnky s bodkami. Zdieľaním fotografií na sociálnych sieťach môže verejnosť informovať o základných faktoch týkajúcich sa psoriázy. Táto kampaň je široko podporovaná a dáva možnosť prispieť k zvýšeniu povedomia o pacientoch s psoriázou.
Zdroj: (Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice)
Galéria
Odporúčané články
V Košiciach v pondelok 18. novembra zahorela Slovenská kultúrna pochodeň. Išlo o druhé mesto, ktoré v rámci svojej púte navštívila. Predtým bola v Humennom, štafetový protest pokračuje v utorok v Prešove.
Na známom sídlisku Luník IX sa začal odvážny projekt, ktorý môže zmeniť životy mnohých detí. Riaditeľ školy a tím trénerov spustili pred časom tréning bojových športov pre deti s cieľom nielen naučiť ich sebaobrane, ale aj poskytnúť disciplínu a perspektívu lepšej budúcnosti. Tréningy sú pritom podmienené dobrým správaním a výsledkami v škole, čím sa motivujú deti k lepšiemu zápalu pre vzdelávanie. Deti aj napriek nepriaznivým podmienkam dosahujú skvelé výsledky, pričom sa jeden zo žiakov prebojoval až na majstrovstvá sveta.
Čoskoro tu máme sviatok Dušičiek, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. V tomto období sa mnohí vydávajú na cintoríny, aby na hroby položili kvety či vence a prejavili úctu svojim zosnulým. Starý pľac na Dominikánskom námestí v Košiciach sa už na tento sviatok plne pripravil.