Od prvého výskytu bol africký mor ošípaných potvrdený v 39 chovoch
Od prvého výskytu bol africký mor ošípaných (AMO) potvrdený v 39 chovoch. V prípade uhynutej či ulovenej diviačej zveri bolo potvrdených 3 816 pozitívnych prípadov AMO. Kabinet o tom dnes informoval na rokovaní rezort pôdohospodárstva.
Inšpektori odobrali ku koncu marca 450 vzoriek bravčového mäsa z iných členských štátov s výskytom AMO, všetky vzorky boli negatívne. Do konca marca inšpektori vykonali v poľovných revíroch celkovo 104 kontrol. V oblastiach bez obmedzení ich bolo vykonaných deväť, v nárazníkovej oblasti osem, v oblasti výskytu afrického moru ošípaných u diviakov bolo skontrolovaných 12 poľovných revírov a v oblasti výskytu AMO u domácich ošípaných vykonali inšpektori 75 kontrol. Do konca marca vykonali inšpektori celkovo 483 kontrol s negatívnym výsledkom. Spolu bolo zabitých takmer 60-tisíc jatočných ošípaných.
Najviac zásielok bravčového mäsa bolo dovezených z Česka, a to v počte viac ako päťtisíc kusov, no najväčšie množstvo v objeme viac ako 3 milióny kilogramov z Poľska. Z 12 štátov Európskej únie v januári na Slovensko doviezli takmer 14-tisíc zásielok v objeme viac ako 14 miliónov kilogramov bravčového mäsa. Výskyt afrického moru ošípaných sa najviac prejavuje v pobaltských krajinách, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, na Ukrajine a Slovensku, výrazne prenikol aj do Nemecka. Najväčšou hrozbou sú pre nás okolité štáty Maďarsko, Poľsko a Ukrajina.
Prioritou agrorezortu je výrazne zníženie denzity diviačej zveri predovšetkým v rizikových oblastiach nachádzajúcich sa medzi AMO postihnutou oblasťou a oblasťou, kde výskyt doposiaľ zaznamenaný nebol. V týchto oblastiach sa lov diviačej zveri oproti uplynulej poľovníckej sezóne zvýšil o 781 kusov. Zároveň sa prejavil aj zvýšený pokles úhynu diviačej zveri oproti minuloročnej sezóne. Pokles stavov diviačej zveri za mesiac marec oproti minuloročnej poľovníckej sezóne stúpol na 1 961 kusov.
Zdroj: (SITA, mt;bfe)
Odporúčané články
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.
V piatok 15. novembra sa centrum Košíc zaplnilo dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí prišli podporiť dobročinnú akciu inšpirovanú odkazom svätej Alžbety Uhorskej. Táto šľachetná žena, známa svojou neúnavnou pomocou chudobným, opusteným a chorým, sa už päť rokov teší titulu patrónky mesta Košice. Celá akcia sa niesla v znamení charity a solidarity.