Peňaženku už viac nebudete potrebovať. EÚ presadzuje modernejší spôsob uchovávania dokladov
Európska únia aktuálne finalizuje návrh inovatívneho projektu, ktorý by mohol zmeniť spôsob, ako občania ukladajú a spravujú svoje identifikačné údaje a úradné dokumenty. Ide o Európsku digitálnu peňaženku, ktorá po spustení na národnej úrovni umožní občanom uchovávať rôzne dokumenty a identifikačné materiály v elektronickej podobe.

Čo si môžete do digitálnej peňaženky uložiť?
“Po spustení na národnej úrovni si do peňaženky občania budú môcť uložiť napríklad občianske a vodičské preukazy, rodné listy, diplomy či lekárske predpisy,” uviedol hovorca Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky, Martin Dorčák pre KOŠICE: DNES.
Tento pokrok umožní občanom jednoduchšie a efektívnejšie spravovať svoje dokumenty, eliminuje potrebu fyzického skladovania a nosenia papierových kópií. Okrem toho digitálna peňaženka ponúkne aj možnosť založenia účtu v banke a registráciu u mobilného operátora.
Jedným z hlavných prínosov tejto iniciatívy je možnosť digitálnej identifikácie. Občania budú môcť využívať svoju digitálnu peňaženku na overenie svojej identity v rôznych situáciách.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Projekty a investície financované z Plánu obnovy budú pokračovať
Používanie bude dobrovoľné
“Nad údajmi, ktoré zdieľajú, budú mať plnú kontrolu a používanie peňaženky bude dobrovoľné,” informoval hovorca. Užívatelia preto budú mať možnosť sami sa rozhodnúť, či chcú využívať európsku digitálnu peňaženku. Týmto spôsobom sa zabezpečí, že proces digitalizácie bude prispôsobený preferenciám každého jednotlivca.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Zmena výpočtu rodičovských dôchodkov zoberie z penzií až 90%
Do roku 2025 a pre všetkých
Dorčák tiež podotkol, že hoci sa na Slovensku projekt momentálne nachádza v úvodnej fáze prípravy, realizácia nie je ďaleko. “Všetky členské štáty Európskej únie budú povinné zabezpečiť svojim občanom možnosť kompletného využívania európskej digitálnej peňaženky v roku 2025,” dodal.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Nemilá správa pre dôchodcov: Budúcoročné 13. penzie budú NIŽŠIE
Zavedenie európskej digitálnej peňaženky na Slovensku otvára dvere pre novú éru v digitálnom spravovaní osobných údajov a elektronických služieb. Tento projekt nielen uľahčí každodenný život občanov, ale prinesie aj vyššiu úroveň bezpečnosti a efektívnosti vo využívaní digitálnych služieb.
(LP)
Odporúčané články

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Igor ŠIMKO (HLAS – SD) a Andrej SITKÁR (SMER – SSD) vystúpili na verejnej diskusii týkajúcej sa budúcnosti Košíc a menšieho počtu mestských častí ako je to dnes. Diskusiu zorganizovala Katedra politológie Filozofickej fakulty UPJŠ a OZ Res Publica s účasťou viac ako 80 ľudí z celého politického spektra aj akademickej obce, či starostov. Predstavili svoj model 6 mestských častí a zároveň zmeny v Zákone o meste Košice, ktoré majú previezť 2.najväčšie mesto touto transformáciou samosprávy a ušetrením miliónov EUR Košičanov. Tie sa môžu investovať práve do hmatateľných služieb obyvateľom. Rozhodnutie je potrebné prijať do októbra 2025, keďže zmeny územnej povahy môžu byť prijaté do 1 roka pred konaním nasledujúcich volieb.

S príchodom jari sa do centra mesta vracajú lavičky, ktoré boli počas zimných mesiacov odstránené kvôli údržbe. Obyvatelia si tak opäť môžu užiť oddych a príjemné chvíle na čerstvom vzduchu priamo na Hlavnej ulici.

Milovníci insitného umenia majú jedinečnú príležitosť obdivovať diela svetoznámej maliarky Zuzany Chalupovej, ktorej výstava bola slávnostne otvorená v Múzeu Vojtecha Löfflera v Košiciach. Výstava 100 rokov Zuzany Chalupovej pripomína storočnicu tejto významnej slovenskej insitnej umelkyne, pochádzajúcej z Kovačice v Srbsku.