Potraviny bude možné predávať aj po uplynutí dátumu ich minimálnej trvanlivosti

Potraviny bude možné od júla tohto roka predávať aj po uplynutí dátumu ich minimálnej trvanlivosti. Podmienkou bude, aby takéto potraviny boli bezpečné. Obchodník ich bude môcť predávať iba v prevádzke, v ktorej sa potraviny nachádzali pred uplynutím dátumu minimálnej trvanlivosti a len konečnému spotrebiteľovi. Vyplýva to z novely zákona o potravinách, ktorú v stredu schválil parlament.
Potraviny musia byť oddelene umiestnené od ostatných potravín a zreteľne označené konkrétnymi údajmi o tom, že ide o potraviny, ktorým uplynul dátum minimálnej trvanlivosti, že chuťové parametre môžu byť zmenené a aj o informácii o poslednom znížení predajnej ceny. Takéto potraviny sa budú môcť predávať najviac 45 dní od uplynutia dátumu minimálnej trvanlivosti. Prevádzkovateľ bude povinný ponúknuť takéto potraviny aspoň jednej charitatívnej organizácii, ktorá je oprávnená nakladať s potravinami po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti. Prevádzkovatelia nebudú musieť dodržiavať podiel poľnohospodárskych produktov a potravín vyrobených na Slovensku, no budú povinní uvádzať percentuálny podiel slovenských výrobkov z celkovej ponuky na ktorejkoľvek strane propagačného letáku.
Poslanci schválili aj pozmeňujúci návrh od poslankyne za stranu Sloboda a Solidarita Jarmily Halgašovej, podľa ktorého sa pre zvýšenie transparentnosti úradných kontrol potravín zavádza povinnosť zverejňovať svoje rozhodnutia bez časového obmedzenia. Umožní sa tým verejná kontrola či uplatňovanie námietok od kontrolovaných subjektov.
Parlament tiež schválil pozmeňujúci návrh poslanca za hnutie OĽaNO Martina Fecka. Poslanec navrhol systém ochrany potravinovej bezpečnosti štátu. Na základe neho bude môcť agrorezort určiť zoznam poľnohospodárskych a potravinárskych komodít a kritickú hodnotu ich skladových zásob, ktoré sú nevyhnutné na zabezpečenie potravinovej sebestačnosti Slovenska. Podnikatelia, ktorí umiestňujú určené komodity na trh, budú povinní dva krát ročne k 31. júlu a k 31. decembru elektronicky oznámiť ministerstvu pôdohospodárstva stav svojich skladových zásob. Rovnako budú obmedzené vývozy komodít zo Slovenska v množstve viac ako 400 ton za mesiac, pričom to bude musieť fyzická alebo právnická osoba oznámiť agrorezortu. Ak tak neurobí alebo uvedie nesprávne údaje, bude mu hroziť pokuta vo výške od 100 do 20-tisíc eur.
Zdroj: (SITA, su;it;bfe)
Odporúčané články

Primátor Košíc Jaroslav Polaček oznámil návrat k svojmu tradičnému formátu osobných stretnutí s verejnosťou.

Mestské lesy Košice a.s. oznámili, že počas mesiacov jún a júl 2025 budú v Ťahanovskom lese realizované plánované výchovné a asanačné ťažby. Práce sa budú vykonávať v pracovných dňoch v rámci Polesia Lesopark a dotknú sa aj lokalít v blízkosti turistických chodníkov a cyklotrás.

Toto leto majú nadšenci športu v Košiciach jedinečnú príležitosť využiť hlavnú halu Steel arény na športové aktivity. Od 4. júla do 20. augusta 2025 si môžu záujemcovia bezplatne zarezervovať plochu s palubovkou, na ktorej nechýbajú basketbalové koše, hádzanárske a futsalové bránky.