Pre Slovákov a Čechov je 21. august 1968 tragickým dátumom
Traja slovenskí najvyšší ústavní činitelia si dnes pripomenuli 54. výročie okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy. Na Šafárikovom námestí v Bratislave položila veniec i prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá v krátkom príhovore pripomenula, že 21. august 1968 je pre Slovákov a Čechov tragickým dátumom.
„Výročie tragického dátumu získalo tento rok obzvlášť trpkú príchuť vďaka vojne u nášho východného suseda. Inváziu vojsk Varšavskej zmluvy si odrazu nepripomíname ako historickú udalosť, ktorá definitívne patrí do minulosti, ale ako znovu aktuálnu a ožívajúcu hrozbu. Opäť zomierajú nevinní ľudia iba preto, že si slobodne vybrali svoju budúcnosť,“ povedala v príhovore prezidentka. V súvislosti so vstupom vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v auguste roku 1968 povedala, že „náš sen o slobode v zárodku udupali a prevalcovali sovietske tanky“. Išlo o najväčšiu ozbrojenú akciu v Európe od konca druhej svetovej vojny. Zúčastnilo sa na nej vyše pol milióna vojakov.
„Zahľaďme sa znovu na dramatické zábery z augusta 1968 a vzdajme úctu obetiam invázie. Spomeňme si na zabitých, zranených, prenasledovaných či väznených. Snahu o politický a občiansky odpor účinne rozložila komunistická moc kolaborujúca s Moskvou. Začal sa proces normalizácie, ktorá nebola ničím iným, než pomstou za rok 1968 a zúčtovaním s protagonistami obrodného hnutia,“ uviedla ďalej Zuzana Čaputová, podľa ktorej len v rokoch 1968 a 1969 odišlo z Československa do emigrácie 70-tisíc občanov. „Prichádzali sme o to najcennejšie – o ľudský potenciál. Táto rana sa doteraz celkom nezacelila. Doteraz medzi nami rezonuje množstvo príbehov ľudí, ktorých totalitný systém zlomil, vyhnal, pripravil o budúcnosť,“ pripomenula prezidentka.
Sny generácie z Augusta´68 sa podľa Zuzany Čaputovej naplnili až v Novembri´89 a v ďalších rokoch, počas ktorých našu vlasť opustili sovietske vojská a stali sme sa súčasťou demokratického medzinárodného spoločenstva, ktoré pomáha napadnutej Ukrajine. „Ohroziť nás môže ale naša vlastná strata viery v slobodu a demokraciu, teda v hodnoty, po ktorých túžili naši rodičia a starí rodičia pred päťdesiatimi štyrmi rokmi. Čelíme masívnej propagande, šíreniu lží, nenávisti,“ povedala v závere prezidentka, podľa ktorej sme teraz vystavení snahe o rozdelenie na nepriateľské a nekomunikujúce tábory. „Osud však máme vo svojich rukách. Máme možnosť i povinnosť konať tak, aby sme už viac nezažili drámu z augusta 1968,“ zakončila svoj prejav Zuzana Čaputová.
Zdroj: (SITA, mt;ju)
Galéria
Odporúčané články
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP) od 1. novembra 2024 až do odvolania zakázala návštevy na svojich oddeleniach. Toto opatrenie bolo zavedené na základe aktuálnej epidemiologickej situácie s cieľom prevencie šírenia respiračných ochorení počas sviatočného obdobia.